Umění stále vládne patriarchát. Když obraz namaluje žena, prodá se desetkrát levněji

Magazín Magazín
5. 8. 2022 16:30
Výtvarnice za své obrazy i v současnosti dostávají jen desetinu ceny, kterou sběratelé platí mužským autorům. Nelze přitom říct, že by ženy byly nedostatečně talentované a tvořily méně hodnotná díla. Za rozdílné oceňování děl může spíš skutečnost, že měli muži v uměleckém světě dlouho výsadní postavení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Titulem nejdráže prodaného uměleckého díla v dějinách se pyšní obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho. Jeho kupec za něj zaplatil 450 milionů dolarů (přes deset miliard korun). Mezi ženskými výtvarnicemi je držitelkou rekordu Georgia O'Keeffeová, jejíž obraz se ovšem prodal za pouhou desetinu. Píše o tom deník The Guardian.

Zmíněné srovnání pochopitelně zkresluje skutečnost, že byly ženy z uměleckého světa dlouhá staletí vyloučené. Pohled na statistiku nejdráže prodaných obrazů od žijících autorů na druhou stranu nenaznačuje, že by se doba zásadně změnila. Mužským rekordmanem je Jeff Koons s 91 miliony dolarů (více než dvě miliardy korun), zatímco Jenny Savilleová za své dílo utržila jen 12,5 milionu dolarů (přes tři sta milionů korun).

K podobným závěrům ve své knize Women Can't Paint (Ženy nedovedou malovat) dochází i Helen Gorrillová. Britská výtvarnice, kurátorka a historička umění se detailně podívala na prodejní ceny pěti tisíc děl. Zjistila, že na každou jednu libru (třicet korun), kterou za svůj obraz utrží muž, připadá deset pencí (tři koruny), za něž se prodá obraz od ženy.

Při srovnávání tržeb finančních odměn umělců a umělkyň Gorrillová narazila i na další kuriozity. Mimo jiné vypátrala, že zatímco hodnota obrazu od muže ještě vzroste, pokud ho autor podepíše, v případě žen nastává pravý opak. "Je naprosto neuvěřitelné, že gender hraje při oceňování obrazů takovou roli," zmínila kurátorka.

Stejný obraz, dvojí metr

Profesorka ekonomie na Univerzitě v Oxfordu Renée Adamsová se rozhodla otestovat, jestli jednoduše neplatí, že ženy v umění nejsou tak dobré jako muži, a proto do jejich tvorby sběratelé tolik neinvestují. Oslovila několik zámožných příznivců umění a podrobila je výzkumnému experimentu.

Ukázala jim obraz vytvořený umělou inteligencí, přičemž některým z nich řekla, že dílo namaloval muž, a jiným uvedla, že je autorkou žena. Ukázalo se, že pokud si účastníci pokusu mysleli, že za obrazem stojí umělec mužského pohlaví, hodnotili ho lépe. "Přitom šlo o naprosto stejné dílo," podotkla Adamsová.

Ředitelka londýnské galerie Tate Modern Frances Morrisová je přesvědčená, že za podhodnocováním umělkyň stojí zažité konvence uměleckého světa, ve kterém měli muži dlouho výsadní postavení. "Ve výtvarném umění existuje kánon děl, která se těší všeobecnému uznání. A protože jejich výběr ještě donedávna podléhal mužské nadvládě, výtvarnice se do něj tolik nedostávaly. Trh s uměním i galerie se tímto souborem kanonických obrazů stále do značné míry řídí," vysvětlila Morrisová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy