S nápadem přišli profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael a profesorka designu na státní univerzitě v San José Virginia San Fratellová už v roce 2009. Coby odpůrci Trumpovy zdi pro něj ale našli využití právě až za současné politické situace.
Houpačky mají totiž zajistit, aby obyvatelé obou rozdělených zemí mohli i nadále komunikovat a trávit čas pospolu. Originální umělecké instalace si našly svůj domov na pomezí města Sunland Park v severoamerickém Novém Mexiku a mexického Ciudad Juarez, které s ním sousedí.
"Mexičané a Američané mají dobré vztahy. Houpačka nám přišla jako vhodný nástroj, jak ukázat, že jsme si rovni, že si můžeme společně hrát a bavit se a že zdi vazby mezi námi jen zpřetrhávají. Události, které se dějí na jednom místě, mají vždycky vliv i na další místa a právě na to naše houpačka upozorňuje," přiblížil Rael svůj autorský záměr zpravodajskému webu London Economic.
Radost z realizace svého návrhu tvůrčí duo sdílelo i na Instagramu, kde publikovalo video, na němž si lidé z USA i z Mexika společně povídají, smějí se a i dospělí se na houpačkách chovají jako děti.
Americký nejvyšší soud 27. července rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa bude moci využít 2,5 miliardy dolarů (57,4 miliardy korun) z peněz ministerstva obrany k vybudování zdi podél jižní hranice USA s Mexikem. Verdikt soudu je vítězstvím pro Trumpa, který výstavbu zdi na americko-mexické hranici slíbil před volbami v roce 2016.