Udělám ti dítě, značka: levně, inzerují Poláci

ČTK ČTK
6. 3. 2009 12:00
Varšava - Polští muži našli nový způsob, jak si přivydělat. Začali přes internet nabízet "pomoc při početí". K brigádě jim paradoxně dopomohla katolická církev, která odmítá mimoděložní oplodnění.

Polsko je totiž vedle Albánie jedinou evropskou zemí, kde si musí náklady na léčbu neplodnosti hradit v plné výši sám pacient. Umělé oplodnění je tak velice nákladné.

Liberální vláda již chtěla zavést příspěvky na umělé oplodnění nemajetným lidem, katolická církev proti tomu ale ostře vystoupila.

Když chce žena v Polsku podstoupit odborné léčení neplodnosti a mimoděložně otěhotnět, zaplatí přibližně 20 tisíc zlotých (116 tisíc korun). Muži za své služby oproti tomu žádají maximálně 3 tisíce zlotých, někteří dokonce jen tisíc.

Kdo se tedy rozhodne počít touto cestou, zaplatí za otěhotnění sedmkrát až dvacetkrát méně.

I když se někomu podobný způsob oplodnění může zdát neetický, z hlediska práva muži ani ženy, které "službu" využijí, nejednají protizákonně.

Byznys i dobročinnost

"Nabízím své sperma ženě. Je mi 26 let, světlé vlasy, hnědé oči. Na výchově dítěte se nebudu podílet."

Takové nabídky se objevují na polských internetových stránkách. Některé jejich autoři doplňují fotografiemi svých dětí, aby klientku nalákali.

"Ti nejlepší dokážou měsíčně z žen vymámit až 8 tisíc zlotých (47 tisíc korun)," řekl listu Dziennik jeden z nich.

Nejvíce údajně vydělávají ti, kteří se mohou pochlubit svou úspěšností. Ceněni jsou otcové s vlastní rodinou, což má být dodatečná záruka, že později nebudou chtít zasahovat do života dítěti počatému za peníze.

Šanci mají i páry, které nemají peníze ani na takovéto oplodnění. Najdou se dárci, kteří své služby poskytnou i zadarmo.

Takovým dobrodincem je i pětatřicetiletý podnikatel z Varšavy Mateusz. "Mám hodně práce a žádnou chuť na nějaký vztah a už vůbec ne na výchovu dětí. Ale je zároveň příjemný pocit, že někde mé geny přetrvají," vysvětlil.

Nabízené oplodnění se provádí buď klasickou souloží nebo inseminací.

"Inseminaci volí lesby nebo svobodné podnikatelky, které nechtějí zakládat rodinu ani se s nikým vázat, ale sní o dítěti," říká třicetiletý dárce z jihu Polska.

K takovému zákroku je už ale potřebný lékař, který si bere svou odměnu. Klientka tak musí přidat další tisíce za nelegální umělé oplodnění a "služba" se pak přestává vyplácet.

Biologický otec má na dítě právo

Nejčastěji prý volají na inzeráty manželské páry. "Nemají na drahé léčení na klinikách," vysvětluje další dárce.

Páry si ověřují krevní skupinu dárce, důležitá je barva očí a fyzický vzhled. Pokud jsou oba blondýni s modrýma očima, hledají podobného muže. Jejich blízcí se nemusí dozvědět, že biologickým otcem je někdo jiný.

Foto: Petr Protivánek

Ženy, které se snaží otěhotnět, s mužem často uzavírají smlouvy o tom, že na něm nebudou vymáhat alimenty a on se zřekne práv na dítě a slíbí, že do jeho života nebude zasahovat.

Takové smlouvy ale právně nic neznamenají. "Právo chrání dítě a jeho biologické rodiče," vysvětlil advokát Krzysztof Denowski.

Podle etika Pawela Lukówa mají tento stav na svědomí zákony a omezení v oblasti umělého oplodnění.

"Lidé, kteří chtějí mít dítě, jsou opravdu zoufalí. A ti muži toho zkrátka využívají, což je neetické," zdůraznil.

Protože podobné služby a jejich využití je z hlediska zákona zcela v pořádku, jediné, na co si dárci musí dát pozor, jsou daně.

 

Právě se děje

Další zprávy