Kalifornská čistička má dostat jméno po Bushovi

vk
8. 7. 2008 14:30
Název je symbolem nepořádku, který prezident udělal
Podle autorů návrhu nadělal Bush hodně nepořádku, a tak by ho měl vyčisit.
Podle autorů návrhu nadělal Bush hodně nepořádku, a tak by ho měl vyčisit. | Foto: Reuters

San Francisco - Návrh pojmenovat čistírnu odpadních vod po americkém prezidentovi Georgi W. Bushovi předložila skupina Američanů z Kalifornie.

Podle agentury AP to považují za vhodný způsob, jak se "poklonit" odcházejícímu státníkovi a "nepořádku, který za sebou zanechal".

Komise pro prezidentův památník v San Franciscu chce změnit název komplexu z dosavadního Zařízení pro kontrolu znečištění vody Oceanside na Čistírnu odpadních vod G. W. Bushe.

V souvislostech: G8 sníží emise o polovinu. Má na to čtyřicet let

Podepsat musí tisíce lidí

Zastánci projektu potřebují minimálně 7.000 podpisů, aby se o jejich návrhu v listopadu oficiálně hlasovalo. Brian McConnel, organizátor podpisové akce, doufá, že už brzy budou vědět, zda hranice dosáhou.

"Myslíme si, že je důležité pamatovat si naše vůdce ve správném historickém kontextu," vysvětluje.

"Nepořádek po Bushovi se bude podle nás čistit příštích deset nebo dvacet let," dodal McConnel. "Zařízení na čištění odpadních vod slouží k čištění nepořádku, proto se domníváme, že je to vhodná pocta."

Nepořádek? Irák i ekonomika

"Nepořádkem" není míněno jen ničení přírody, ale například také následky války v Iráku nebo přehlížení domácích ekonomických problémů.

"Náš návrh symbolizuje fakt, že momentem, kdy Bush opustí svůj úřad, začínáme proces napravování škod a budování nové reputace naší země," uvedl Brian McConnel. 

Čtěte také: Bush: Mrzí mě, že vstoupím do historie jako válečník

Úřady to "berou s humorem"

Mluvčí sanfranciské Komise pro veřejné záležitosti Tony Winnecker řekl, že úředníci mají důležitější věci na práci, než zabývat se navrhovanou iniciativou.

"Čistírna odpadních vod, kterou chtějí přejmenovat, opravdu nabízí výjimečné ekologické výsledky. Bez ní by nezpracované splašky a dešťová voda vtékaly přímo do sanfranciské zátoky, do oceánu a do ulic," dodal Winnicker.

Přesto se komise podle Winnickerových slov "snaží chápat návrh s humorem".

 

Právě se děje

před 41 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy