Jídlo ovlivňuje mozek, zjistili vědci. Obezita vede k poklesu šedé kůry mozkové

Magazín Magazín
11. 1. 2019 17:51
Nová studie zveřejněná tento týden v odborném časopise Neuology přišla s teorií, že tlustší jedinci mají velmi pravděpodobně méně šedé kůry mozkové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Už předchozí studie potvrdily, že existuje úzká souvislost mezi úbytkem šedé hmoty a vznikem demence," uvedl pro server CNN vedoucí týmu Mark Hamer.

Spolu s kolegy z lékařské univerzity v Loughborough provedl měření indexu tělesné hmotnosti (BMI) a poměru pasu ke kyčlím na zhruba 10 tisících Angličanech ve středním věku. Kromě těchto měření prošel každý z účastníků také magnetickou rezonancí, během níž byl zobrazován objem mozku.

Na základě těchto měření dospěli vědci k tomu, že jeden z pěti účastníků je obézní a že ti nejtlustší lidé mají také menší objem šedé kůry mozkové. Podle vedoucího studie se ale zatím nepodařilo odkrýt, zda abnormality v mozkové kůře vedou k obezitě nebo naopak obezita tyto nesrovnalosti způsobuje.

Podle odborné asistentky z lékařské fakulty univerzity ve Stanfordu Cary Bohonové nejsou výsledky zmiňované studie nijak překvapující. Pozitivně ale hodnotí především velikost výzkumu, který nikdy předtím nebyl proveden na tak velké skupině lidí. Lékařka rovněž naznačila, že objem šedé kůry mozkové může úzce souviset se stravou.

"Obezita souvisí s mnoha negativními zdravotními dopady, proto bychom si raději měli udržovat normální tělesnou hmotnost," doporučila Bohonová s tím, že v budoucnu by bylo dobré zahrnout do výzkumu další proměnné, a to stravu a cévní onemocnění. Jen tak je podle ní možné lépe porozumět souvislosti mezi úbytkem šedé kůry mozkové a obezitou.

Video: Obezitu poznáte podle pasu, říká lékařka

Klíčem ke zdraví je pohyb a sebeúcta. I zdravý obézní nakonec skončí nemocný. Nádory prsu souvisí s obezitou, s šikanou obézních jsem se nesetkala | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy