Zdraví dětí ovlivňuje i stáří otce. Mohou trpět záchvaty nebo se narodit předčasně

Magazín Magazín
10. 11. 2018 22:17
Američtí vědci zjistili, že děti starších otců mají více zdravotních problémů, mohou se rodit předčasně nebo mít nízkou porodní váhu. Autoři studie naznačují, že problémy souvisejí s poškozenou DNA spermií starších mužů. Svou roli hraje také vyšší věk, kouření, častá konzumace alkoholu, obezita nebo chronická onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii studovali zdravotní záznamy dětí narozených ve Spojených státech v letech 2007 až 2016. Dohromady to bylo více než 40 milionů novorozenců.

Výsledky ukázaly, že dětem, které se narodily mužům starším 45 let, hrozilo téměř o šestinu vyšší riziko předčasného narození a nízké porodní váhy v porovnání s dětmi mladších otců. O studii informoval britský deník The Guardian.

Novorozenci starších otců měli menší skóre v takzvaném Apgar testu, který bezprostředně po narození posuzuje faktory jako pulz, dech či zabarvení kůže dítěte. Dále měli o 18 procent vyšší pravděpodobnost záchvatů v porovnání s dětmi narozenými otcům ve věku 25 až 34 let. Výsledky nedávno zveřejnil lékařský časopis The British Medical Journal.

Michael Eisenberg, jeden z autorů studie a zároveň profesor gynekologie a porodnictví na Stanfordově univerzitě, uvedl, že by páry při plánování rodiny neměly ignorovat ani věk otce. "Faktor věku je potřeba vzít v potaz. Páry by si měly uvědomit, že tu stále jsou určitá rizika spojená s odkládáním rodičovství," sdělil. 

Vědci zjistili, že děti narozené starším mužům přišly na svět v průměru o jeden den dříve a vážily o 20 gramů méně než v porovnání s mladými tatínky. 

Z výsledků rovněž vyplývá, že se věk otců napříč populací zvyšuje. Například podle celonárodních statistik v Anglii a Walesu vzrostl za posledních 40 let věk prvního otcovství o čtyři roky.

"Když mluvím s páry o zdravotních rizicích, používám jako analogii loterii. Pokud si koupíte dva lístky, vaše šance vyhrát se zdvojnásobí. I tak je ale nepravděpodobné, že vyhrajete," uvedl Eisenberg.

I mužům tikají biologické hodiny

Eisenberg a jeho kolegové naznačili, že výsledky studie může objasnit změna v DNA ve spermiích starších mužů. Tento předpoklad pramení z dřívějších výzkumů včetně loňské studie Harvardovy univerzity. Vědci v ní mimo jiné tvrdí, že s vyšším věkem mužů klesá i míra využití umělého oplodnění. Mužům totiž prý začnou tikat biologické hodiny, a je tak pro ně snazší počít.

Hilary Brownová, která se na Torontské univerzitě zabývá zdravotním stavem dítěte bezprostředně po porodu, ke studii řekla, že je těžké určit dopad věku matky a otce na zdraví dítěte. Poškození DNA spermií podle ní může být jen jeden z možných důvodů.

"Studie ukázala, že muži v pokročilém věku mají více negativních návyků jako kouření a časté pití alkoholu. Dále častěji trpí obezitou, chronickými a  psychickými nemocemi. Všechny tyto faktory souvisí se zdravotními problémy novorozenců," napsala Brownová v komentáři.

Video: Specialistka na evoluční sexuologii o problémech antikoncepce

Hormonální antikoncepce potlačuje přirozený výběr a vyšší kvalitu potomstva, po jejím vysazení často klesá spokojenost sexuálního života. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 8 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy