Váha dětí závisí na matce. Vzdělanější rodiny mají lepší BMI, tvrdí vědci

Magazín Magazín
1. 12. 2018 18:57
Rodiče mají na zdraví a životní styl svých dětí zásadní vliv. Chování vedoucí k obezitě se tak jednoduše přenáší z rodiče na dítě. A klesající aktivita matek je spojována s vyšším BMI u jejich dospívajících dětí, tvrdí vědci. Zdravotní stav otců nemá podle výzkumníků na váhu dětí zásadní vliv. Hodnota BMI u dětí podle nich souvisí také se vzdělaností rodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Badatelé z Trondheimské univerzity zkoumali 11 let celkem 4400 dětí a jejich rodiče, aby zjistili, zda existuje spojitost mezi jejich váhou. Přišli na to, že pokud matka zhubne, hubnou také děti. Pokud naopak přibere, zvýší se také jejich váha.

Otcova zdravotní forma se však na dětech neprojevuje. Studie byla zveřejněna na vědeckém webu BMJ Open.

Výzkumníci se domnívají, že spojitost s váhou matky a jejích dětí je dána tím, že právě ženy jsou většinou ty, jež se starají o dětský jídelníček a rodinné aktivity. Z poznatků navíc vyplynulo, že děti méně aktivních matek mají v pubertě daleko vyšší hodnotu BMI. 

Norští vědci navíc přišli také s tvrzením, že matčina váha má dopad i na další studium dětí. Vzdělání totiž údajně chrání před obezitou. "V rodinách s vyšším vzděláním je v průměru nižší BMI než v méně vzdělaných rodinách," cituje britský The Guardian Kirsti Kvaløyovou, specialistku na genetickou epidemiologii na Norské vědecko-technické univerzitě. 

Video: Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní, tvrdí obezitolog

Naši generaci převálcovalo toxické obezitogenní prostředí, civilizace je čím dál línější. Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 25 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy