Váha dětí závisí na matce. Vzdělanější rodiny mají lepší BMI, tvrdí vědci

Magazín Magazín
1. 12. 2018 18:57
Rodiče mají na zdraví a životní styl svých dětí zásadní vliv. Chování vedoucí k obezitě se tak jednoduše přenáší z rodiče na dítě. A klesající aktivita matek je spojována s vyšším BMI u jejich dospívajících dětí, tvrdí vědci. Zdravotní stav otců nemá podle výzkumníků na váhu dětí zásadní vliv. Hodnota BMI u dětí podle nich souvisí také se vzdělaností rodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Badatelé z Trondheimské univerzity zkoumali 11 let celkem 4400 dětí a jejich rodiče, aby zjistili, zda existuje spojitost mezi jejich váhou. Přišli na to, že pokud matka zhubne, hubnou také děti. Pokud naopak přibere, zvýší se také jejich váha.

Otcova zdravotní forma se však na dětech neprojevuje. Studie byla zveřejněna na vědeckém webu BMJ Open.

Výzkumníci se domnívají, že spojitost s váhou matky a jejích dětí je dána tím, že právě ženy jsou většinou ty, jež se starají o dětský jídelníček a rodinné aktivity. Z poznatků navíc vyplynulo, že děti méně aktivních matek mají v pubertě daleko vyšší hodnotu BMI. 

Norští vědci navíc přišli také s tvrzením, že matčina váha má dopad i na další studium dětí. Vzdělání totiž údajně chrání před obezitou. "V rodinách s vyšším vzděláním je v průměru nižší BMI než v méně vzdělaných rodinách," cituje britský The Guardian Kirsti Kvaløyovou, specialistku na genetickou epidemiologii na Norské vědecko-technické univerzitě. 

Video: Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní, tvrdí obezitolog

Naši generaci převálcovalo toxické obezitogenní prostředí, civilizace je čím dál línější. Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy