Thajský král tráví karanténu v luxusním německém hotelu. Vzal si s sebou 20 konkubín

Magazín Magazín
30. 3. 2020 12:59
Thajský král Mahá Vatčirálongkón tráví koronavirovou izolaci v luxusním hotelu v německých Alpách. Má ho doprovázet početné služebnictvo i dvacetičlenný harém. Ve své zemi je kvůli tomu ostře kritizován, jeho kritici za to čelí až patnáctiletému vězení. Porušují totiž striktní zákony týkající se monarchie.
Mahá Vatčirálongkón
Mahá Vatčirálongkón | Foto: ČTK

Thajský král Vatčirálongkón, známý také jako Ráma X., si údajně zarezervoval celou budovu luxusního čtyřhvězdičkového Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách. Ubytovací zařízení v Bavorsku, kde se hotel nachází, přitom musí mít zavřeno. Jeden z představitelů regionu však řekl, že Grand Hotel Sonnenbichl dostal výjimku, protože král a jeho doprovod jsou uzavřenou homogenní skupinou.

Sedmašedesátiletý král má s sebou stovku služebných a dvacet konkubín. Není však jisté, zda je s ním v Německu i jeho manželka, 119 členů jeho personálu mělo být údajně posláno zpět do Thajska kvůli "vysoce nakažlivé respirační chorobě", uvedl deník The Independent.

Thajský král se izoluje v luxusním Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách.
Thajský král se izoluje v luxusním Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách. | Foto: ČTK

Přes přísné zákony, které zakazují kritiku monarchie, se začaly thajským internetem šířit příspěvky s hashtagem, který v překladu znamená K čemu potřebujeme krále? Za 24 hodin se heslo objevilo více než milionkrát potom, co thajský aktivista Somsak Jeamteerasakul informoval o králových cestách po Německu během koronavirové pandemie.

Somsak Jeamteerasakul je jedním z předních kritiků thajské vládnoucí monarchie, a v současnosti žije ve francouzském exilu. V několika facebookových příspěvcích uvedl, že král Vatčirálongkón z nudy cestoval od začátku března ze Švýcarska do několika německých destinací.

Podle deníku The Times se thajský král od února neobjevil na veřejnosti ve své zemi, kde je k dnešnímu dopoledni 1524 nakažených koronavirem. Vatčirálongkón neboli Ráma X. převzal vládu v roce 2016 po smrti svého otce Bhumibola. I když kvůli přísným restrikcím neexistuje způsob, jak měřit jeho popularitu, říká se, že není zdaleka tak oblíbený jako jeho otec, který v zemi vládl 70 let.

Král má pověst požitkáře. Se třemi předešlými manželkami má dvě dcery a pět synů. Jeho nynější ženou je bývalá letuška Sutchida, kterou jmenoval královnou. Souběžně si rovněž vydržoval oficiální konkubínu, kterou ale po pár měsících kvůli neloajalitě zbavil titulu královské družky.

V izolaci jsou také malajský král a královna. Mezi jejich personálem se totiž objevilo sedm případů onemocnění Covid-19. Král i jeho žena měli oba negativní testy na koronavirus, jsou však ve 14denní karanténě.

Thajský král se v předvečer své korunovace počtvrté oženil | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 55 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy