Thajský král tráví karanténu v luxusním německém hotelu. Vzal si s sebou 20 konkubín

Magazín Magazín
30. 3. 2020 12:59
Thajský král Mahá Vatčirálongkón tráví koronavirovou izolaci v luxusním hotelu v německých Alpách. Má ho doprovázet početné služebnictvo i dvacetičlenný harém. Ve své zemi je kvůli tomu ostře kritizován, jeho kritici za to čelí až patnáctiletému vězení. Porušují totiž striktní zákony týkající se monarchie.
Mahá Vatčirálongkón
Mahá Vatčirálongkón | Foto: ČTK

Thajský král Vatčirálongkón, známý také jako Ráma X., si údajně zarezervoval celou budovu luxusního čtyřhvězdičkového Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách. Ubytovací zařízení v Bavorsku, kde se hotel nachází, přitom musí mít zavřeno. Jeden z představitelů regionu však řekl, že Grand Hotel Sonnenbichl dostal výjimku, protože král a jeho doprovod jsou uzavřenou homogenní skupinou.

Sedmašedesátiletý král má s sebou stovku služebných a dvacet konkubín. Není však jisté, zda je s ním v Německu i jeho manželka, 119 členů jeho personálu mělo být údajně posláno zpět do Thajska kvůli "vysoce nakažlivé respirační chorobě", uvedl deník The Independent.

Thajský král se izoluje v luxusním Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách.
Thajský král se izoluje v luxusním Grand Hotel Sonnenbichl v německých Alpách. | Foto: ČTK

Přes přísné zákony, které zakazují kritiku monarchie, se začaly thajským internetem šířit příspěvky s hashtagem, který v překladu znamená K čemu potřebujeme krále? Za 24 hodin se heslo objevilo více než milionkrát potom, co thajský aktivista Somsak Jeamteerasakul informoval o králových cestách po Německu během koronavirové pandemie.

Somsak Jeamteerasakul je jedním z předních kritiků thajské vládnoucí monarchie, a v současnosti žije ve francouzském exilu. V několika facebookových příspěvcích uvedl, že král Vatčirálongkón z nudy cestoval od začátku března ze Švýcarska do několika německých destinací.

Podle deníku The Times se thajský král od února neobjevil na veřejnosti ve své zemi, kde je k dnešnímu dopoledni 1524 nakažených koronavirem. Vatčirálongkón neboli Ráma X. převzal vládu v roce 2016 po smrti svého otce Bhumibola. I když kvůli přísným restrikcím neexistuje způsob, jak měřit jeho popularitu, říká se, že není zdaleka tak oblíbený jako jeho otec, který v zemi vládl 70 let.

Král má pověst požitkáře. Se třemi předešlými manželkami má dvě dcery a pět synů. Jeho nynější ženou je bývalá letuška Sutchida, kterou jmenoval královnou. Souběžně si rovněž vydržoval oficiální konkubínu, kterou ale po pár měsících kvůli neloajalitě zbavil titulu královské družky.

V izolaci jsou také malajský král a královna. Mezi jejich personálem se totiž objevilo sedm případů onemocnění Covid-19. Král i jeho žena měli oba negativní testy na koronavirus, jsou však ve 14denní karanténě.

Thajský král se v předvečer své korunovace počtvrté oženil | Video: agentura AP
 

Právě se děje

před 45 minutami

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy