Praha - Před 15 lety, 23. ledna 1999, zemřel autor literatury pro mládež Jaroslav Foglar. Známý spisovatel a propagátor skautingu ovlivnil svými příběhy plnými dobrodružství a opravdového přátelství několik generací čtenářů. Přestože nesměl dlouho publikovat, počet výtisků jeho téměř třiceti románů překročil milion kusů.
Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v pražský Nuslích. Vystudoval obchodní školu a než se stal profesionálním autorem, dělal úředníka ve velkoobchodu s papírem.
Na počátku 20. let minulého století Foglar vstoupil do řad skautského hnutí. V roce 1927 se Jestřáb, jak zněla Foglarova přezdívka, ujal vedení pražského skautského oddílu Dvojka. Ideálům hnutí zůstal věrný i během období nacistické okupace a následného komunistického režimu. Během šesti desetiletí prošlo jeho oddílem asi 850 chlapců.
V roce 1934 vyšla Foglarova první kniha - Přístav volá. Stejně jako svou veškerou další tvorbu ji autor věnoval dětem. Cílem jeho prací bylo rozvíjet u mládeže úctu k přírodě, čestnost, obětavé kamarádství, odpovědný a samostatný přístup k práci a k řešení životních problémů.
K jeho nejčtenějším a nejznámějším dílům patří romány Chata v Jezerní kotlině, Hoši od Bobří řeky a trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta. V oblíbenosti však patří první místo kreslenému seriálu Rychlé šípy, který měl 316 pokračování.