Zapomeňte na Top Gear, nová Clarksonova show je úžasná. The Grand Tour chválí kritici i diváci

Magazín Magazín
18. 11. 2016 11:38
Nová motoristická show trojice Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May odstartovala. První díl pořadu The Grand Tour sbírá nadšené reakce od fanoušků i novinářů a dává zapomenout na nepovedenou řadu Top Gearu, po které odešel hlavní moderátor Chris Evans.
Video: Amazon

The Grand Tour je tady. Novou motoristickou show tria Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May vysílá od pátečního rána streamovací služba Amazon Prime a podle prvních zahraničních recenzí i reakcí diváků jde o povedený comeback.

Clarksona vyhodila televize BBC loni v březnu, když měl napadnout producenta Top Gearu. Z pořadu později odešli i Hammond s Mayem a upsali se Amazonu.

První díl The Grand Tour se odehrává ve stanu postaveném v Mohavské poušti v Kalifornii a objevují se v něm auta jako McLaren P1, Porsche 918 Spyder a Ferrari LaFerrari. Kvůli licenci v show chybí testovací jezdec The Stig nebo slavná osobnost, která jede časovku na závodním okruhu v běžně dostupném vozu.

„Je to hodně filmové. To je slovo, které mě napadlo při sledování The Grand Tour,“ napsal kritik z BBC a ocenil především velkolepou produkci a kvalitu nasnímání. „Vypadá to, jako by pořad cílil na velké plátno, a ne televizi nebo mobil, na kterém se na to bude hodně lidí dívat,“ píše a dodává, že pro trio moderátorů bude „malá obrazovka příliš malá“ a jejich příští projekt by si zasloužil distribuci v kinech.

Nadšení neskrýval ani deník The Guardian, podle kterého pořad potěší zejména fanoušky starého Top Gearu.

List The Telegraph se pak zamýšlí nad budoucností Top Gearu, který to bude mít ve srovnání s The Grand Tour nesmírně těžké.

„Vyhození z BBC bylo to nejlepší, co mohlo Clarksona a televizní svět aut potkat,“ shrnuje nadšení z pilotního dílu deník The Sun.

Reakce diváků na Twitteru jsou většinou nadšené a řada fanoušků se neubránila sentimentu, když viděla staré známé moderátory spolu:

Právě jsem viděl první epizodu a je jednoduše úžasná.

Nikdy jsem nemyslel, že mě dojme sledovat tři pitomce, jak řídí mustangy v poušti. Ale dojalo.

První série The Grand Tour bude mít 12 hodinových dílů a Amazon je odvysílá vždy s týdenním odstupem. Pilot bez české lokalizace je dostupný i tuzemským divákům, stačí se zaregistrovat ve službě Amazon Prime. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy