Praha - Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha dostal německý dokument Lang Lang - umění býti virtuosem, který vypráví o slavném čínském pianistovi. Bodoval i koprodukční snímek České televize Giuseppe Scarlatti: Kde je láska, je i žárlivost režiséra Ondřeje Havelky. Ten získal Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Čtyři ze sedmi festivalových cen putují do sousedního Německa. Devětačtyřicátý ročník festivalu nabídl celkem 100 filmů z 24 zemí a Česká televize soutěžila s pěti pořady.
Porota při udělení hlavní ceny vyzdvihla "vynikající filmové řemeslo, kameru, střih a prolínání všech významových rovin". Diváka snímek vtahuje do zvláštního světa Lang Langa a prožívá s ním chvíle osamění i lesk života světové hvězdy. Myšlenka propojení umění klavíristy Lang Langa s hudbou Franze Liszta, klavírního idolu 19. století, je podle poroty skvěle zpracována v celém filmu.
Cenu České televize dostal režisér Christian Berger za svůj snímek Schumann v divadle Pier 2. Český křišťál v kategorii Performing Arts porota udělila britskému snímku Svět Matthewa Bournea. Podle poroty film dokonalým způsobem oslavuje tohoto choreografa a za pomoci projekcí, animací a intimního způsobu natáčení stylově a poutavě představuje to nejlepší z jeho díla.
Mezi dokumenty zvítězil německý snímek John Cage: Cesty zvuku. Film je poctou jednomu z nejvlivnějších umělců 20. století. Jeho tvůrcům se podařilo odhalit zvídavost, humor a lidskou stránku Johna Cagea. Dokument atraktivním způsobem přibližuje avantgardní hudební postupy i širšímu publiku, míní porota.
Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 získal koprodukční snímek České televize Giuseppe Scarlatti: Kde je láska, je i žárlivost režiséra Ondřeje Havelky. Nadace odměnila jeho film nejen za popularizaci barokního díla z českokrumlovského archivu, ale především za vtipné a nápadité televizní podání.
Zvláštním uznáním porota ocenila film Soundbreaker - Lamač zvuku, jenž sleduje dobrodružství jednoho z nejodvážnějších umělců světa, finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Britský snímek Macbeth získal Cenu diváků.
Během pěti festivalových dnů na Žofín dorazily zhruba 3000 návštěvníků, na 700 akreditovaných návštěvníků si ve videotéce přehrálo více než tisíc nosičů. Největšími hvězdami letošního ročníku byli primabalerína Daria Klimentová a ruský choreograf Boris Eifman.