Prvním laureátem Lustigovy ceny se stal biskup Malý

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 3. 2012 15:45
Patnáctičlenný výbor ocenil jeho lidské kvality a hodnoty
Foto: ČTK

Praha - Pražský biskup Václav Malý se stal prvním nositelem Ceny Arnošta Lustiga, kterou založila k připomenutí tohoto spisovatele Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Patnáctičlenný výbor vybral Malého z deseti význačných českých osobností; ocenil na něm jeho lidské kvality a hodnoty.

Cenu převzal ve čtvrtek při slavnostním ceremoniálu. "Žijeme v době bez ideálů," řekl paqk v projevu Malý. Velkou osobností je podle něho člověk, který má pevné životní přesvědčení.  "Není dobré jen životem plout ze dne na den a jenom se dívat na to, co bude příští den."

Klíčem k osobnímu štěstí nejsou ekonomické ukazatele životní úrovně, ale lidské vztahy a vědomí, že se člověk má v životě o koho opřít, pokračoval  katolický biskup.  Spokojenosti podle něj mohou lidé dosáhnout, když se smíří sami se sebou a nahlédnou dobré i ty méně dobré stránky své osobnosti. Proslov doplnil Malý citacemi z biblických žalmů i z Lustigova díla.

"Rozhodování nebylo jednoduché. Nejde tady o sportovní či umělecký výkon, ale o lidské kvality a hodnoty, které historicky formují mimořádné osobnosti a zároveň nastavují určitý ideál pro celou společnost. Václav Malý tato náročná kritéria podle mého hlubokého přesvědčení splňuje," řekl již dříve předseda výboru Jan Fischer.

Nyní poukázal na to, že Lustiga i Malého pojí osobní statečnost a pokora. "... žádná doba není tak zlá, aby v ní nebylo místo pro hrdinství a žádná doba není tak dobrá, aby z ní vymizela zbabělost," řekl expremiér.

Ocenění bude udělováno každoročně na základě hodnot, které Lustig zosobňoval. Podle jeho tvůrců má být laureát skutečnou součástí české společnosti, aby "si lidé na něj mohli, obrazně řečeno, sáhnout".

Spolu s Fischerem letošního laureáta volila socioložka Jiřina Šiklová, operní pěvkyně Soňa Červená, kardiolog Jan Pirk nebo publicista Jefim Fištejn. V čele čestného výboru byl premiér Petr Nečas a záštitu nad akcí převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Předpokladem nominace je české občanství a aktivní společenské působení v Česku. Člověk, který cenu získá, by měl zosobňovat vlastnosti jako odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Lustig zemřel loni 26. února ve věku 84 let. Hlavním tématem jeho tvorby byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Jako židovský mladík Lustig prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Život si zachránil útěkem z transportu.

Ve své tvorbě popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil. Byl představitelem takzvané druhé vlny válečné prózy.

 

Právě se děje

Další zprávy