Zemřel Arnošt Lustig. Přežil a zachytil holocaust

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 2. 2011 13:20
Proslulému spisovateli bylo necelých 85 let
Foto: Wikipedie

Praha - Ve věku nedožitých pětaosmdesáti let zemřel nad ránem v Praze novinář a spisovatel Arnošt Lustig. Pět let bojoval jeden z nejznámějších českých autorů se zákeřnou nemocí a v jeho případě je toto slovo na místě. Spisovatel, jehož hlavním tématem byl holokaust, se podle svého okolí choval, jako kdyby tu choroba pět let nebyla, a dál vyrážel z Prahy do světa.

Coby židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a zážitky z té doby byly těžištěm celé jeho tvorby. "Jako mnozí vzdělaní Židé cítil trochu vinu před těmi šesti miliony bratří a sester, kteří museli zemřít. Tento pocit viny byl zároveň ale hlavní motor, který ho hnal do práce: věděl, že přežil jen díky tomu, že místo něj zavraždili někoho jiného," napsal v osobní vzpomínce na spisovatele Karel Hvížďala.

Lidé ale znali spíš jiného člověka. "Život není to, co chceme, ale to, co máme." Slova Dity Saxové z jeho slavné stejnojmenné knihy charakterizují i autora, jenž velmi rád bavil společnost a byl znám náklonností k ženám. Jeho oslovení "ty bejku" téměř zlidovělo.

Foto: Aktuálně.cz

Byl autorem řady knih, napsal několik scénářů a podle jeho děl vznikly úspěšné filmy. Bývá řazen k tzv. druhé vlně válečné prózy s tím, že "zachytil holokaust z pozice bezbranného jedince". Ve svých příbězích o hranicích lidské důstojnosti popisoval i nejintimnější detaily ze života hrdinů, ale o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě.

O svých knihách nežertoval a přiznával si velkou autorskou ctižádost. "Myslím, že moje nejlepší knížka byla ta první: Noc a naděje. Ne proto, že to někdo říká, ale říkám to sám sobě a měřím to tím, že do té knížky jsem dal úplně všechno, co ve mně bylo. Veškerou ctižádost a touhu, snahu, úsilí, práci a zkušenost, píli a i pot. A odevzdal jsem ji po několika letech přepisování teprve tehdy, když jsem věděl, že víc už do ní dát nemůžu. Věděl jsem, že i kdybych se přetrh, nemůže být lepší," řekl Karlu v knižním rozhovoru Tachles, Lustig z loňského října. 

Rozhlas a Barrandov

Lustig se narodil v rodině pražského maloobchodníka. V roce 1941 byl z rasových důvodů vyloučen ze školy a poté se učil krejčím. V roce 1942 byl transportován do terezínského ghetta a poté prošel Buchenwaldem a Osvětimí. "Během těch tří let v lágrech jsem byl třikrát odsouzenej k smrti zastřelením, x-krát do plynu," vzpomínal.

Blogy Karla Hvížďaly:
Arnošt Lustig: Úsměvem proti utrpení
Ctižádost mě opouští, ale mám se rád

V březnu 1945 uprchl z pochodu smrti do Dachau a do konce války se skrýval v Praze. Z Mauthausenu se mu vrátily matka se sestrou. Otec zahynul v plynové komoře v Osvětimi.

Po válce vystudoval novinařinu a pracoval v několika denících a v rozhlase. V letech 1948-1949 se jako zpravodaj zúčastnil první arabsko-židovské války. V Izraeli se také oženil s Věrou Weislitzovou, příslušnicí židovské brigády cvičené Antonínem Sochorem. Spolu měli syna Josefa a dceru Evu. Poté pracoval jako reportér a režisér Československého rozhlasu, redaktor týdeníku Mladý svět a scenárista na Barrandově.

Démanty noci (1964)
Démanty noci (1964) | Foto: Aktuálně.cz

V roce 1968 odešel přes Itálii, kde byl na dovolené, do Izraele, poté do Jugoslávie, kde pracoval v záhřebském filmovém studiu, nakonec skončil v USA. Tam krátce přednášel na několika univerzitách a v roce 1973 zakotvil na Americké univerzitě ve Washingtonu.

Pulitzer a Kafka

Lustig debutoval povídkovými soubory Noc a naděje (1957) a Démanty noci (1958). Podle první knihy natočil Zdeněk Brynych film Transport z ráje; podle povídky Tma nemá stín z druhé knihy natočil Jan Němec snímek Démanty noci (1964) o útěku dvou mladíků z transportu smrti.

V 60. letech mu vyšly další knihy, které patřily k vrcholům jeho tvorby - kromě Dity Saxové (1962) zejména Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964). První je příběhem z poválečného života mladé židovky, která se neumí vypořádat s prožitkem koncentračního tábora a končí sebevraždou; druhá pojednává o židovské dívce a skupině dvaceti židovských podnikatelů, kteří byli zajati při okupaci Itálie.

Iizrael, 1948 - Lustig vpravo
Iizrael, 1948 - Lustig vpravo | Foto: Archiv AL

V portrétování hrdinek Lustig pokračoval i nadále. V roce 1979 vyšla v Torontu u manželů Škvoreckých kniha Nemilovaná: Z deníku sedmnáctileté Perly Sch. o židovské dívce donucené okolnostmi k prostituci.

V 90. letech Lustig vydal další knihy a začínaly vycházet jeho sebrané spisy, často s přepracovanými verzemi. V letech 1995-1997 byl šéfredaktorem české verze časopisu Playboy a v roce 2003 byl nominován za román Krásné zelené oči na Pulitzerovu cenu v kategorii próza.

Předloni byl Lustig mezi 14 nominovanými na mezinárodní Man Bookerovu cenu, mezinárodní obdobu známého britského literárního ocenění. V roce 2008 získal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky.

Psal až do poslední chvíle, přestože měl po léčbě rakoviny bolesti: "To mě samozřejmě strašně sere, ale píši i teď jako Gustav Flaubert aspoň jednu větu denně. Přesto mám pocit, že je život hezkej..."

Když byl v rozhovorech dotazován, zda se bojí smrti, odpovídal, že ani neví, a často citoval známý židovský vtip: "Chlap dorazí k bráně pekelné a Lucifer ho provádí podsvětím. Přijdou do prvního sálu, kde se všichni milují. Tohle že je peklo, diví se nebožtík. Ve druhém sále je hostina, jídlo do stropu; chlapík je zase překvapený. Pak konečně otevřou dveře do místnosti, kde se v kotlích smaží hříšníci. Tohle jsem si myslel, že je peklo, povídá chlap. A Lucifer na to: To je ale jenom pro křesťany, oni to tak chtěj…"

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy