Ojedinělé CD nabízí i rozhovor s Janem Palachem

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 8. 2008 0:20
AUDIO: Srpen 1968 ožívá v nahrávkách rozhlasu
Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel
Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Praha - Blížící se čtyřicetileté výročí srpna 1968 si lze připomenout i přímější cestou než pročítáním desítek článků věnovaných vzpomínkám pamětníků.

Zatímco Česká televize připravuje "přímý přenos" ze srpna 1968, Radioservis vydává monumentální výběr nahrávek Československého rozhlasu z let 1968 a 1969.

CD obsahuje deset hodin zvukových nahrávek z daného období československé historie.

"Ve formátu mp3 si posluchači mohou poslechnout přes dvě stovky originálních záznamů, o kterých dříve jen četli," nabízí Markéta Konopová z Radioservisu.

Nejrozsáhlejší projekt posledních 40 let obsahuje řadu klíčových událostí souvisejících s událostmi srpna 1968.

Zní tu střelba sovětských okupantů pronikající do živého vysílání Československého rozhlasu i zajíkavý projev Alexandra Dubčeka po návratu z Moskvy, kam byl okupanty unesen.

Na CD je i drásavý šestiminutový záznam rozhovoru z nemocnice s popáleným Janem Palachem či přímý přenos vítězného utkání ČSSR - SSSR, které vyhnalo tisíce jásajících lidí do ulic.

Zní tu i písně, které v 60. letech vešly do dějin - včetně slavné Modlitby pro Martu od Marty Kubišové či Bratříčku zavírej vrátka Karla Kryla.

CD z nich i dobových událostí skládá dobrodružný a hlavně autentický popis událostí roku 1968 - éry nadějí i jejich ztroskotání.

Nahrávky - které jsou na CD komentovány a zasazeny do souvislostí - nepocházejí jen z archivů. "Něco pochází z rozhlasu, něco je z nahrávek lidí, co našli ve sklepě a tak podobně," vypočítává Konopová.

CD: Srpen 1968
CD: Srpen 1968 | Foto: Radioservis

Všechny pak byly digitálně vyčištěny. "Některé nahrávky jsou ve velmi slušné kvalitě, některé jsou krapet horší, ale vše je dobře poslouchatelné, jinak bychom je nevydávali," říká Konopová.

Obsáhlý buklet má obal s fotografií Josefa Koudelky a na 32 stranách obsahuje krom komentářů i medailony klíčových osobností roku 1968 i podrobný seznam 108 obětí invaze.

CD Srpen 1968 vychází 11. srpna 2008; doporučená prodejní cena činí 399 korun.

Podobnou nahrávku věnovanou výročí sestavil publicista Jiří Černý pro Supraphon. Na CD Běž domů, Ivane! shrnul písně roku 1968 - vybral Rekviem Evy Pilarové, znovu Modlitbu Marty Kubišové, Krysaře Waldemara Matušky, ale i Prúdy, Synkopy 61, Petra Nováka nebo Jaroslava Hutky a Vladimíra Mertu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy