ČT odvysílá příjezd okupantů v přímém přenosu

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 8. 2008 17:22
Další osmičkové výročí připomene pořad Srpnová noc
Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel
Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Praha - Úderem dvacáté hodiny odstartuje 20. srpna na prvním programu České televize "přímý přenos z minulosti". Pořad Srpnová noc připomene 40. výročí srpnových událostí roku 1968.

Pásmo není vyrobené dopředu, bude se skládat přímo v průběhu večera z předtočených vzpomínek, archivů a živých vstupů. "Je to náš zatím největší crossmediální projekt," říká programová ředitelka České televize Kateřina Fričová.

Pořad propojí televizní vysílání s webovými stránkami, s reakcemi diváků, vzpomínkami pamětníků, reflexemi historiků, dobových politiků i archivy.

Přímo ve studiu (či z předtočených rozhovorů) budou na rok 1968 vzpomínat jeho čelní představitelé a pamětníci. "Například Václav Havel, Petr Pithart, Jiří Dientsbier, Čestmír Císař či Zdeněk Svěrák," vypočítává mluvčí veřejnoprávní televize Ladislav Šticha.

Srpen 1968 v Praze
Srpen 1968 v Praze | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Méně už je tehdejších exponentů komunistického režimu, kteří by byli ochotni v pořadu vystoupit.

"Je těžké přemluvit lidi z druhé strany. Oslovili jsme i KSČM, aby nám s tím pomohla, ale nezdařilo se to," posteskl šéfproducent Daniel Růžička s tím, že s řadou tehdejších čelních představitelů KSČ stále jednají.

"Chceme vtáhnout diváky do děje a vyvolat autentickou atmosféru oněch vypjatých chvil," dodává šéfdramaturgyně pořadu Alena Mullerová. K tomu přispějí i archivy a dobové songy Karla Kryla, Marty Kubišové, Václava Neckáře či Hany Hegerové.

ČT řadu materiálů, včetně unikátních amatérských záběrů události, získala i od diváků.

"Dostali jsme spoustu fotografií i dokumentárních záběrů a vyslechli jsme neuvěřitelná svědectví, která svědčí o odvaze a solidaritě, i zradě a zbabělosti," dodává Fričová. Část materiálů je z archivu StB a dosud nikdy nebyla k vidění.

Sovětský tank u pražského rozhlasu v srpnu 1968
Sovětský tank u pražského rozhlasu v srpnu 1968 | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

Okupační vojska SSSR a dalších zemí východního bloku vtrhla do Československa v noci na 21. srpna 1968. "Počítali nejspíš s vojenským odporem, ne s tím, že budou obklopeni civilisty, kteří na ně budou volat jděte domů," vzpomíná v jednom z rozhovorů Zdeněk Svěrák.

Tehdejší československá televize i československý rozhlas vysílaly navzdory ztíženým podmínkám. Televizní studia byla obsazena okupačními vojáky, ale ČST vysílala z provizorních prostor.

"Reportéři a kameramani vyráželi do ulic, kde natáčeli za střelby samopalů, veškeré materiály se pak předávaly do rakouské televize, odkud se vysílaly do celého světa," líčí ředitel ČT Jiří Janeček, ač sám přímým účastníkem nebyl. "Bylo mi tehdy dvanáct, když mě maminka budila se slzami v očích a větou obsadili nás Rusové."

Foto: Česká televize

Pořad ČT připravila ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Národním muzeem. Večerem budou provázet Michal Prokop a Nora Fridrichová

Řada materiálů se do vysílání ani nevešla a budou k vidění jen na webu www.srpnovanoc.cz - tam zájemci naleznou třeba i slovníček pojmů. Web nabídne i online zpravodajství po 40 letech.

Pořad Srpnová noc poběží až do šesté ranní následujícího dne. ČT ho odvysílá v rámci letošního cyklu Osudové osmičky v našich dějinách.

V něm připomíná i další významná výročí jako rok 1938 či vznik Československa v roce 1918. "Během prvního pololetí jsme v cyklu už odvysílali 64 pořadů, na druhé pololetí je jich naplánováno 71 a k tomu tři Večery na téma," vypočítává Fričová. Cyklus iniciovala krátce po nástupu do funkce programové ředitelky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy