Mádl i Polívka jako taháky Vánoc na České televizi. Ta sází i na Tři oříšky pro Popelku

ČTK ČTK
10. 11. 2015 14:15
Česká televize o Vánocích odvysílá tři premiérové pohádky, součástí svátečního programu budou i osvědčené tituly jako Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně nebo Tajemství staré bambitky. „Štědrovečerní pohádka je jeden z pomyslných vrcholů celého televizního roku,“ nechal se slyšet generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Bolek Polívka
Bolek Polívka | Foto: Zuzana Pachová / Česká televize

PrahaČeská televize odvysílá během Vánoc trojici původních pohádek, na Štědrý den to bude Korunní princ, o den později Svatojánský věneček a na druhý svátek vánoční česko-slovenská pohádka Johančino tajemství.

Tradice premiérových štědrovečerních pohádek se počítá od roku 1993, kdy Česká televize uvedla film Sedmero krkavců. "Za posledních dvaadvacet let se z nich stal fenomén, který každé Vánoce v jediný okamžik sdílejí miliony lidí. Pro mě tak hlavně z tohoto důvodu představuje štědrovečerní pohádka jeden z pomyslných vrcholů celého televizního roku," uvedl generální ředitel Petr Dvořák.

Jiří Mádl
Jiří Mádl | Foto: Pavla Černá / Česká televize

Letošní pohádka Korunní princ s Kryštofem Hádkem, Patrikem Děrgelem a Evou Josefíkovou podle něj spojuje to, kvůli čemu dětskou tvorbu ČT vyhledávají vysílatelé po celém světě – napětí, humor, etické poselství i provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí.

Další pohádkovou novinku ČT uvede na Boží hod vánoční, kdy diváci uvidí Svatojánský věneček od režiséra Jiřího Stracha. Herec Jiří Mádl se v ní jako kuchtík Ondra uchází o ruku princezny Verunky (Eliška Jansová), která se musí bohatě vdát, aby zaplnila prázdnou královskou pokladnu.

Součástí svátečního programu stejně jako loni bude i česko-slovenská pohádka, tentokrát o tom, "co všechno se může stát, když nedostanete od sudiček do kolébky ani kapičku štěstí". Pod názvem Johančino tajemství ji natočil režisér Juraj Nvota a vysílat se bude na druhý svátek vánoční.

V programu nechybějí ani kultovní Tři oříšky pro Popelku, které ČT odvysílá rovněž na Štědrý večer. Další dny se na obrazovkách objeví Anděl Páně, Kouzla králů, Peklo s princeznou, Šťastný smolař či Tajemství staré bambitky.

Novinkou bude první pohádka pro sluchově postižené děti a jejich rodiče, hraná neslyšícími herci ve znakovém jazyce Vánoční království, která v rámci Televizního klubu neslyšících půjde 23. prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy