Kapitán Kirk bude mít novou tvář. Šanci má Chris Pine

jps
23. 10. 2007 9:00
Autor televizních Ztracených vrátí Star Trek na začátek
Star Trek - Enterprise
Star Trek - Enterprise | Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Dosud neznámý herec Chris Pine si zahraje postavu kapitána Kirka v jedenáctém filmovém pokračování sci-fi série Star Trek. O ostře sledovanou roli měl zájem i Matt Damon, ale tvůrci s režisérem J. J. Abramsem v čele nakonec vsadili na neokoukanou tvář. Natáčení by mělo začít už příští měsíc.

Tvůrci oznámili i obsazení dalších rolí; z těch relativně známějších tváří se ve filmu objeví Karl Urban nebo Eric Bana. Ještě nedávno se přitom spekulovalo, že by jedenáctý celovečerní film mapující osudy posádky Enterprise mohl v roli Kirka oživit právě Matt Damon.

"Slyšel jsem ze všech stran, že bych měl hrát v novém Star Treku, takže jsem zavolal Abramse a zeptal se ho. Řekl mi: Ani náhodou, jsi příliš starý," cituje Damona server Monsterandcritics.com.

Snímek by se totiž měl v ději vrátit kamsi na začátek do dob, kdy se posádka seznamuje po absolvování Starfleet Academy.

Režisér J. J.Abrams je mimo jiné jedním z tvůrců populární výpravné televizní série Ztraceni a režisér třetího, neméně bombastického dílu Mission: Impossible. A tudíž ten správný muž, aby nový snímek napravil uvadající úroveň i klesající komerční úspěšnost.

Zatím poslední snímek Star Trek: Nemesis z roku 2002 nakonec po celém světě vydělal 67 milionů dolarů a jen s odřenýma ušima vrátil do hollywoodských pokladen šedesátimilionový rozpočet. Ačkoliv filmová série Star Trek si občas vybírá nepříliš silné momenty a ne vždy se zadaří, fanoušci ji nakonec i přes výhrady podpoří.

Odborný magazín Variety dokonce považuje Star Trek za nejtrvanlivější fenomén Hollywoodu hned po sérii o neporazitelném agentovi s číslem 007.

Důkazem jsou zisky série, která už vydělala přes miliardu dolarů. Ostatně tak oddané fanoušky má málokterý sci-fi nebo fantasy fenomén - a že je s čím srovnávat.

Za vznikem filmové série stojí televizní seriál. První díly se vysílaly už v roce 1966, třináct let před uvedením prvního snímku. Autorem scénáře k pilotní epizodě The Cage (Klec) a také otcem celého Star Treku byl tehdy začínající scenárista  Eugene Wesley Roddenberry.

Star Trek - Nová generace
Star Trek - Nová generace | Foto: Aktuálně.cz

Start seriálu přitom nebyl nijak výjimečný. Bývalý policista a pilot Roddenberry už coby poměrně zkušený scenárista obcházel skoro dva roky televizní studia, než nakonec uspěl u NBC.

Dnešní divák se může na výpravu i zápletky "prvního" seriálu dívat s úsměvem: kostýmy připomínají pyžama a kulisy jsou z papundeklu. Ale ve své době byl Star Trek něčím zcela novým.
   
Posádku lodi Enterprise, jež se v roce 2264 vydává na pětiletou cestu do hlubin vesmíru, totiž kromě mužů tvořily ženy, nechyběli Afroameričané a příslušníci mimozemských civilizací.

Star Trek - Enterprise
Star Trek - Enterprise | Foto: Aktuálně.cz

Jako posléze populární pan Spock, Vulkánec se špičatýma ušima.  Jeho představitel Leonard Nimoy bude asi jediný ze starších filmů, kdo se ve filmu jako starší Spock objeví. Zato představitel kapitána Kirka William Shatner odmítl nabídku, aby se filmem mihnul jako cameo.

Seriálu se dostalo spousty prvenství: byl mimo jiné první, který připustil líbání mezi postavami různých ras.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy