New York - Poprvé v jednadvacetileté historii viděli nový díl seriálu Simpsonovi v premiéře diváci na druhé straně Atlantiku. V úterý ho odvysílal britský kanál Sky1; teprve v neděli jej uvede jejich domovská stanice Fox v USA.
Tvůrci se tímto způsobem rozhodli uvést speciální díl k příležitosti Svatého Patrika. Jak řekli už na pondělní předpremiéře v kině v Dublinu: Je to od Homera k svátku.
Irové už nepijí
Na exkluzivní premiéru epizody do Irska přicestovali producenti seriálu Al Jean, James L. Brooks a Nancy Cartwrightová, která kromě Barta dabuje ještě několik dalších postav.
"Homer a děda se opijí. Koupí si pub, ale jak se ukáže, v Irsku už puby nejsou tak populární, protože se v nich nesmí kouřit. Takže jsou po krk v problémech," shrnuje díl Al Jean s tím, že inspirací mu byli spolupracovníci, kteří jsou původem Irové.
"Vyprávěli mi, jak se jejich návštěva lišila od staromilských představ, které se vytvořili. Už to nebylo Irsko, kde se zastavil čas, ale hi-tech Irsko," dodává.
V epizodě nazvané In the Name of the Grandfather se tak animovaná rodinka pochopitelně vydává do Irska, kde cestuje po památkách, a mimo jiné zavítá i do pivovaru Guiness. To vyústí až v ideu, že si Homer a jeho otec pořídí si pub. Jenže Irové už nepijí, ale pořád pracují.
Čtěte také: Simpsonovi trhají rekordy. Nejen ve žluté barvě Homer je horší než vy, v tom je ten fígl |
Simpsonovi tradičně poskytují prostor mnoha hostům. V aktuálním díle je ke slyšení hlas shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha. Rodák z Belfastu si tu zahraje majitele hospody.
A přestaň jí už posílat piana
Scénka z Grafton Street pak připomněla ústřední dvojici z nízkorozpočtového filmu Once: Glena Hansarda a Markétu Irglovou. Hlasy svých postav nahrávali už na sklonku roku v Los Angeles - tedy ještě před tím, než se rozešli a je z nich zase jen tvůrčí duo.
Jejich účinkování v Simpsonových "vizionářsky" předjímá právě konec milostné romance, která byla námětem filmu Once a která se pak přelila do skutečného života - což snímku dodalo další auru nehrané opravdovosti.
Story, o které psal celý svět, shrnují Simpsonovi ve velmi hutné a velmi vtipné zkratce. Bart Simpson s matkou Marge a sourozenci stojí na ulici a frflá, že v Irsku není co dělat. "V Irsku je vždycky co dělat," namítne mu pouliční muzikant Glen Hansard.
"Já se teď snažím získat zpátky dívku, kterou jsem potkal v obchodu s hudbou," říká trubadúr a spustí s pohledem na okno v prvním patře píseň Falling Slowly.
Ona dívka, kterou není pochopitelně nikdo jiný než Markéta Irglová, se sice vykloní, ale jen aby zavřeštěla, ať ji nechá být, protože je vdaná. "A přestaň jí už posílat ty piana," dodává manžel, načež vyhodí nástroj z okna na chodník.
Pro zpěvačku a pianistku z Valašského Meziříčí to sice může být bolestné připomenutí. Ale po ohlášené muzikálové verzi filmu na Broadwayi je to také definitivní potvrzení hvězdného statusu - stejně jako kdysi pro Red Hot Chili Peppers, Eltona Johna či duo White Stripes. Cti být zkarikován v Simpsonových si považují i politici.
Na cestě za rekordy
Monotematické díly nejsou v rámci seriálu nikterak výjimečné. Proslavené jsou halloweenské speciály. Co se týče zaostření na Irsko, Simpsonovi už jednu celou epizodu věnovali U2.
Největší irskou kontroverzi způsobili loni, když v jiném díle věnovanému oslavám svatého Patrika narazili účastníci irského průvodu na pochodující oranžisty. Okamžitě se strhl pouliční boj.
Podle komentáře BBC tento díl - který jen v USA vidělo 10 milionů diváků - zobrazuje situaci v Irsku optikou "válka tu možná skončila, ale lidé se tu ještě pořád vzájemně nenávidí". Což není úplně image, kterou by o sobě chtělo Severní Irsko šířit.
Simpsonovi jsou nyní na cestě stát se nejdéle vysílaným prime-timeovým seriálem v historii americké televize. Dvacátou sérií vyrovnali rekord ságy Gunsmoke, jež se vysílala v letech 1955 až 1975, a nyní jsou v plném proudu dvacáté první, přičemž dvacátá druhá se bude vysílat příští rok.
S novým 44 epizodami se televizní maratonci pomalu blíží i úctyhodné hranici pěti set epizod. Přesně jich bude 493.