Hansard: Pokouším se zpátky dostat Irglovou, Barte

Kultura Kultura, Red Kul
18. 3. 2009 15:40
Homer Simpson se vydal na premiéru za moře
Foto: Aktuálně.cz

New York - Poprvé v jednadvacetileté historii viděli nový díl seriálu Simpsonovi v premiéře diváci na druhé straně Atlantiku. V úterý ho odvysílal britský kanál Sky1; teprve v neděli jej uvede jejich domovská stanice Fox v USA.

Tvůrci se tímto způsobem rozhodli uvést speciální díl k příležitosti Svatého Patrika. Jak řekli už na pondělní předpremiéře v kině v Dublinu: Je to od Homera k svátku.

Irové už nepijí

Na exkluzivní premiéru epizody do Irska přicestovali producenti seriálu Al Jean, James L. Brooks a Nancy Cartwrightová, která kromě Barta dabuje ještě několik dalších postav.

Foto: Aktuálně.cz

"Homer a děda se opijí. Koupí si pub, ale jak se ukáže, v Irsku už puby nejsou tak populární, protože se v nich nesmí kouřit.  Takže jsou po krk v problémech," shrnuje díl Al Jean s tím, že inspirací mu byli spolupracovníci, kteří jsou původem Irové.

"Vyprávěli mi, jak se jejich návštěva lišila od staromilských představ, které se vytvořili. Už to nebylo Irsko, kde se zastavil čas, ale hi-tech Irsko," dodává.

V epizodě nazvané In the Name of the Grandfather se tak animovaná rodinka pochopitelně vydává do Irska, kde cestuje po památkách, a mimo jiné zavítá i do pivovaru Guiness. To vyústí až v ideu, že si Homer a jeho otec pořídí si pub. Jenže Irové už nepijí, ale pořád pracují.

Foto: Bontonfilm
Čtěte také:
Simpsonovi trhají rekordy. Nejen ve žluté barvě
Homer je horší než vy, v tom je ten fígl

Simpsonovi tradičně poskytují prostor mnoha hostům. V aktuálním díle je ke slyšení hlas shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha. Rodák z Belfastu si tu zahraje majitele hospody. 

A přestaň jí už posílat piana

Scénka z Grafton Street pak připomněla ústřední dvojici z nízkorozpočtového filmu Once: Glena Hansarda a Markétu Irglovou. Hlasy svých postav nahrávali už na sklonku roku v Los Angeles - tedy ještě před tím, než se rozešli a je z nich zase jen tvůrčí duo.

Jejich účinkování v Simpsonových "vizionářsky" předjímá právě konec milostné romance, která byla námětem filmu Once a která se pak přelila do skutečného života - což snímku dodalo další auru nehrané opravdovosti.

Story, o které psal celý svět, shrnují Simpsonovi ve velmi hutné a velmi vtipné zkratce. Bart Simpson s matkou Marge a sourozenci stojí na ulici a frflá, že v Irsku není co dělat. "V Irsku je vždycky co dělat," namítne mu pouliční muzikant Glen Hansard.

"Já se teď snažím získat zpátky dívku, kterou jsem potkal v obchodu s hudbou," říká trubadúr a spustí s pohledem na okno v prvním patře píseň Falling Slowly.   

Ona dívka, kterou není pochopitelně nikdo jiný než Markéta Irglová, se sice vykloní, ale jen aby zavřeštěla, ať ji nechá být, protože je vdaná. "A přestaň jí už posílat ty piana," dodává manžel, načež vyhodí nástroj z okna na chodník.

Pro zpěvačku a pianistku z Valašského Meziříčí to sice může být bolestné připomenutí. Ale po ohlášené muzikálové verzi filmu na Broadwayi je to také definitivní potvrzení hvězdného statusu - stejně jako kdysi pro Red Hot Chili Peppers,  Eltona Johna či duo White Stripes. Cti být zkarikován v Simpsonových si považují i politici.

Na cestě za rekordy

Monotematické díly nejsou v rámci seriálu nikterak výjimečné. Proslavené jsou halloweenské speciály. Co se týče zaostření na Irsko, Simpsonovi už jednu celou epizodu věnovali U2.

Největší irskou kontroverzi způsobili loni, když v jiném díle věnovanému oslavám svatého Patrika narazili účastníci irského průvodu na pochodující oranžisty. Okamžitě se strhl pouliční boj.

Foto: Bontonfilm

Podle komentáře BBC tento díl - který jen v USA vidělo 10 milionů diváků - zobrazuje situaci v Irsku optikou "válka tu možná skončila, ale lidé se tu ještě pořád vzájemně nenávidí". Což není úplně image, kterou by o sobě chtělo Severní Irsko šířit.

Simpsonovi jsou nyní na cestě stát se nejdéle vysílaným prime-timeovým seriálem v historii americké televize. Dvacátou sérií vyrovnali rekord ságy Gunsmoke, jež se vysílala v letech 1955 až 1975, a nyní jsou v plném proudu dvacáté první, přičemž dvacátá druhá se bude vysílat příští rok.

S novým 44 epizodami se televizní maratonci pomalu blíží i úctyhodné hranici pěti set epizod. Přesně jich bude 493. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy