Dr. House přestane po osmé sezóně ordinovat cynismus

ČTK Pavel Kroulík, ČTK
9. 2. 2012 20:22
Sledovanost seriálu v USA klesla na polovinu
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Americký Dr. House, jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů z lékařského prostředí, v dubnu po osmé sérii definitivní končí.

Seriál s britským hercem Hughem Lauriem v roli svárlivého a cynického, ale profesionálně skvělého doktora Gregoryho House se na obrazovkách objevil v roce 2004 a do dubna bude mít 175 epizod.

Kulhající House pracuje na diagnostickém oddělení, což skýtalo scenáristům možnost takřka detektivních zápletek při odhalování nemocí a jejich příčin či původců. Nejen proto byl však House přirovnáván k moderní variaci Sherlocka Holmese.

Foto: Aktuálně.cz

Je totiž stejně asociální (a závislý) jako slavný detektiv a neustále zpochybňuje svět a chování lidí, již ho obklopují - tedy zejména „humánní" hodnoty a motivace, které si obvykle spojujeme s doktorskými seriály. V tomto deziluzivním „nastavování zrcadla" není trochu nepodobný dalšímu slavnému televiznímu nerdovi, fyziku Sheldonu Cooperovi z Teorie velkého třesku.

Právě v Houseovi se tak dokonale protnulo několik velkých seriálových trendů. Oblíbené příběhy z nemocničního prostředí, detektivní seriály nového vědeckého typu a oslava kultury nerdů - společensky nemožných intelektuálů a vědců, kteří svou genialitu staví arogantně i trochu legračně na odiv.

Stejně jako seriály typu CSI (Kriminálka LA/New York/Miami) byl ovšem House zároveň obviňován z toho, že vědu sice popularizuje, ale povolání vyšetřovatelů/doktorů předvádí přehnaně nerealistickým způsobem.

„Po velkém zvažování se producenti seriálu Dr. House rozhodli, že tato sezóna, tedy osmá, by měla být poslední," uvedli výkonní producenti David Shore, Katie Jacobsová a Laurie v prohlášení.

Foto: Aktuálně.cz

Rozhodnutí prý to bylo bolestné -  ale, „vždycky si představovali House jako záhadné stvoření; nikdy neměl být tím posledním, kdo odchází z večírku. Je tedy mnohem lepší, aby se vytratil v době, kdy ještě hudba hraje, a kdy ještě ve vzduchu visí část příslibů a tajemství".

Dr. House patřil v letech 2005 až 2008 mezi deset nejlépe hodnocených amerických televizních seriálů a objevil se na obrazovkách v 66 dalších zemích včetně České republiky. Americká sledovanost ale v posledních dvou letech klesala na zhruba polovinu z původních 20 milionů diváků, kteří si program pravidelně zapínali.

Seriál byl čtyřikrát nominován na Emmy, ale ani jednou ji nezískal. Lauriemu nicméně jeho role vynesla dva Zlaté glóby a dvě ceny amerického hereckého svazu Screen Actors Guild.

Laurie v mládí profesionálně vesloval, za studií na Cambridgi se přidal ke známé herecké skupině Footlights Club, kde se setkal s Emmou Thompsonovou a Stephenem Fryem. Poté se proslavil v několika britských seriálech - jako byla Černá zmije, kde si zahrál společně s Rowanem Atkinsonem.

Foto: Aktuálně.cz

S Fryem se setkal i u mnoha dalších projektů včetně série skečů A Bit of Fry & Laurie z první půle devadesátých let na BBC.

Vystudovaný antropolog, který v seriálu Dr. House často projevuje náklonnost rockové a hlavně jazzové a bluesové hudbě, loni vydal vlídně přijaté album Let Them Talk. Pro televizi Laurie také píše a na kontě má i dva romány: The Gun Seller z roku 1996 - v česku vyšel tento parodicky laděný román jako Obchodník se smrtí - a o třináct let mladší knihu Paper Soldier.

Laurie hrál ve filmech Rozum a cit nebo 101 dalmatinů, letos má mít podle IMDb premiéru film Mister Pip, kde hraje hlavní roli. Jde o adaptaci knihy Lloyda Jonese, která se objevila v nominacích na Booker Prize a jež vypráví o učiteli, který učí Papuánce jen podle Dickensových Nadějných vyhlídek.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy