Dabingové ceny získali Bebarová, Stránský a Tučňáci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 9. 2011 21:09
Mimořádnou cenu FITES získala Olga Walló
Funny Lady
Funny Lady | Foto: Aktuálně.cz

Přelouč (Pardubicko)  - Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský výkon v dabingu v sobotu v Přelouči na Pardubicku získali herci Tereza Bebarová za namluvení role Fanny ve filmu Funny Lady a Martin Stránský za Dr. House ze stejnojmenného seriálu. Ocenění se v Přelouči, kde se Filipovský narodil, udělovalo již posedmnácté.

Na ocenění byly letos kromě Bebarové nominovány Hana Talpová a Lucie Vondráčková. Mezi herci kromě Stránského, který získal i cenu diváků, byli nominovaní ještě Vladislav Beneš a Lukáš Hlavica.

Organizátoři již dříve oznámili, že cenu za celoživotní mistrovství v dabingu letos získají Jana Štěpánková, Jan Skopeček, Jaroslav Kuneš, Jan Schánilec a Karel Janský in memoriam. Cenu FITES za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu letos získala Olga Walló.

Dr. House
Dr. House | Foto: TV Nova

Součástí večera bylo  vyhlášení cen v dalších kategoriích. Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů tvorby animované a dětské získal snímek Tučňáci z Madagaskaru I. v režii Alice Hurychové.

Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného audiovizuální díla získal snímek Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine za překlad Pavla Medka a úpravu Vladimíra Žďánského.

Dalším oceněním byla Cena FITES za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla včetně seriálů, kterou v letošním roce získal snímek Funny Lady v režii Vladimíra Žďánského. Ocenění za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla získali Miloš Vrána a Antonín Němec.

Zkrácený záznam z předávání bude k vidění 20. září večer na ČT2. Třináctičlenná porota hodnotila 31 titulů v různých kategoriích. Návrhy na ocenění mohou podávat vyhlašovatelé, porotci, kritici, producenti a distributoři.

Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu vloni získali herci Zlata Adamovská a Tomáš Juřička. Za celoživotní mistrovství v dabingu získaly ocenění Jana Andresíková, Miriam Kantorková a Jiřina Prokšová. Cenu svazu FITES za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získal Josef Eismann.

Ceny za nejlepší dabing se v Přelouči udělují od roku 1995. V nultém ročníku o rok dříve byl in memoriam oceněn František Filipovský. Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy