Tak kdysi řádil mamon zlata. Fenomén zlaté horečky na kolorovaných fotografiích

Tak kdysi řádil mamon zlata. Fenomén zlaté horečky na kolorovaných fotografiích
V kanadské pustině Klondike bylo zlato objeveno v roce 1896. O dva roky později vznikla tato fotografie, na které lidé toužící po zbohatnutí čekají na nákup těžařské licence.
Těžaři na vodním toku Anvil Creek poblíž aljašského města Nome, léto 1900.
Psal se rok 1872, když Bernhardt Holtermann poblíž australského těžařského města Hill End nalezl největší hroudu zlata na světě. Vážila 290 kilogramů a na výšku měřila jeden a půl metru.
Kdo našel zlato, žil si v luxusu.
Foto: Library of Congress, Kolorizace: Dan Poláček
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
10. 5. 2021 6:00
Amerika, Austrálie i Nový Zéland propadly v 19. století zlaté horečce. Na několika místech se objevila ložiska drahých kovů, která přilákala tisíce lidí s vidinou rychlého zbohatnutí. Někteří narazili na úlovky, které se zapsaly do historie, a stali se z nich zámožní podnikatelé, mnozí však odešli zchudlí a zklamaní. Díky kolorovaným snímkům se do éry zlatokopectví můžete přenést.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy