Stará Paříž ožívá. Unikátní barevné snímky ukazují život ve slavné metropoli

Stará Paříž ožívá. Unikátní barevné snímky ukazují život ve slavné metropoli
Řeka La Bièvre, Porte d'Italie. Rok 1913.
"Občerstvovna" pro koně poblíž parku Martova pole, rok 1900. Park se nachází v 7. obvodu mezi Eiffelovou věží a vojenskou školou École Militaire.
Stavba stanice Tuileries pařížského metra v samotném centru města, rok 1900.
Velké povodně. Seina v ulicích Paříže, leden roku 1910.
Foto: Kolorizace fotografie: Dan Poláček / Zdrojové černobílé foto: Paris Musées / Public Domain / CC0 1.0 Universal
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
27. 3. 2021 12:55
Jak vypadala Paříž na přelomu 19. a 20. století? Podívejte se na unikátní snímky, které zachycují velkou povodeň z roku 1910, stavbu metra v centru města nebo slavný větrný mlýn Moulin de la Galette na Montmartru. Historickým fotkám francouzské metropole vdechl barevný život fotoeditor Aktuálně.cz Daniel Poláček.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy