Tady stála kamera. Místa, kde se točily filmy, seriály i bába pod kořenem

Tady stála kamera. Místa, kde se točily filmy, seriály i bába pod kořenem
Jak dobře znáte filmová místa? Marek Mičke jich má na seznamu stovky. Dva roky jezdí na výlety a mapuje lokality, kde v minulosti stála kamera.
"Někdy bývá náročné místo najít, často se musím obracet přímo na tvůrce či herce, aby mi s lokalizací místa pomohli. Snímek se pak snažím vyfotit tak, aby vypadal hezky, což trvá i několik hodin. Nejlepší fotky vznikají, když fotím ve stejnou denní dobu, v jakou se zhruba natáčelo, protože pak fotka vypadá skvěle, málokdy se to ale podaří," říká.
V poslední době se soustředí i na současný český film. Na fotografii je scéna ze snímku Banger od Adama Sedláka. "Máme u nás spoustu skvělých filmařů a tvůrců, jejichž tvorbu se vyplatí sledovat. S nárůstem streamovacích platforem nabídka roste, a pro diváka je tak těžké, aby si nevybral. Samozřejmě, že do kin se dostanou spíše ty snímky, které mají potenciál zaujmout větší skupinu diváků, na ty většinou nechodím. Vzniká tu ale spoustu obsahu, na který můžeme být pyšní. Baví mě zejména tvůrci jako Adam Sedlák, Šimon Holý, Adéla Komrzý nebo Andy Fehu," vyjmenovává.
Pamatujete se na "bábu pod kořenem"? Reportáž o paní Zdeně, která po pádu uvízla na jedenáct hodin ve spárech stromu nedaleko kempu na Jihlavsku, odvysílala televize Nova před devíti lety. Na internetu se z ní stal hit. "Rád rozšiřuji původní koncept o tyhle senzace, tady jsme si díky paní Zdeně udělali s rodinou výlet do Telče," popisuje Mičke. Zobrazit 32 fotografií
Foto: Marek Mičke, Filmové políčko
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 7. 2023 6:00
Jak dobře znáte filmová místa? Marek Mičke jich má na seznamu stovky. Dva roky jezdí na výlety a mapuje lokality, kde v minulosti stála kamera. „Nejhezčí je, když se potkám s někým z místních, kdo vzpomíná na natáčení. Třeba u focení scény z Kulového blesku mi pán vyprávěl, jak mu filmaři rozbourali kuchyň, aby Smoljakovi přijel po kolejích vlak s pálenkou,“ říká autor Filmového políčka.

Mičke je povoláním psycholog, dvakrát do měsíce ale vezme fotoaparát a vyrazí na výlet. Míří na jednu z lokalit, kterou si v minulosti vybrali čeští nebo zahraniční filmaři. "Někdy bývá náročné místo najít, často se musím obracet přímo na tvůrce či herce, aby mi s lokalizací pomohli. Snímek se pak snažím vyfotit tak, aby vypadal hezky, což trvá i několik hodin. Nejlepší fotky vznikají, když fotím ve stejnou denní dobu, v jakou se zhruba natáčelo, protože pak fotka vypadá skvěle, málokdy se to ale podaří," říká.

Autor, který fotky sdílí na facebookové stránce Filmové políčko, si před cestou vytiskne screenshot konkrétní scény a na místě se ho snaží zasadit do původních kulis. Vzniká tak jakýsi obraz v obraze. "Jednou jsem na Instagramu zachytil zahraniční profil @steppingthroughfilms, který dělá totéž. Ten koncept mě zaujal. Proto jsem Thomasovi, který účet provozuje, napsal s tím, že bych to rád využil pro filmy natáčené v Čechách, abych to měl ‚posvěcené‘ a jen ho nekopíroval. Teď se jeho nápad snažím rozšiřovat - fotím nejen filmy, ale i historické události, doporučuji, na co se podívat, a hlavně ukazuji místa, kde se točilo i více filmů v rámci jedné lokace, to mě teď baví nejvíc," vysvětluje.

Svou první fotku Mičke věnoval Cillianu Murphymu z filmu Anthropoid. Zachytil ho, jak stojí v ulici U Zvonařky na Vinohradech a fotí Aňu Geislerovou. "Byl jsem po noční, takže jsem byl dost unavený, navíc byla dost zima a já netušil, jestli se mi podaří fotku vyfotit. Zdálo se mi, že na mě každý kouká a říká si, co to dělám za kraviny," vzpomíná. Nakonec nafotil celý film Anthropoid, následovaly filmy jako Adéla ještě nevečeřela, Kobry a užovky nebo Amadeus. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy