Symbol olympiády se v přírodě čím dál víc množí

vk, Reuters
8. 8. 2008 7:00
V Číně žije kolem 1600 pand velkých
Pandy se obtížně množí. Proto vymírají
Pandy se obtížně množí. Proto vymírají | Foto: Reuters

Peking - Pokud je nějaké zvíře skutečným symbolem olympiády, která dnes začíná v Číně, pak je to panda velká.

Pekingu pomohla už v minulosti: hned několikrát přispěla k odbourání nejrůznějších mezinárodních bariér.

Ještě nedávno se přitom o pandách mluvilo jako o téměř vyhubeném druhu. Teď ale čínští vědci tvrdí, že jejich počty budou narůstat.

Poslední tvrdý úder pandám zasadilo květnové zemětřesení v jihočínské provincii Sečuan.

"Nevíme, kolik pand zemřelo v divočině, ale ztráta jejich přirozeného prostředí byla velmi vážná," řekl Wei Fuwen z Institutu zoologie Čínské akademie věd.

Ve volné přírodě momentálně žije jen asi 1 590 pand velkých, z toho 1 400 právě v Sečuanu.

Z největší chovné stanice v Číně musely být pandy kvůli dozvukům zemětřesení dočasně evakuovány. Nejméně osm procent území, kde tito ohrožení živočichové žijí, zemětřesení zcela zničilo.

Více zde: Pandy, co přežily zemětřesení, čeká stěhování

Slepá ulička? Ještě ne

"Jestli už dosáhly evoluční slepé uličky? Myslím, že odpověď zní ne," řekl Wei novinářům, kteří v pekingské zoo obdivovali osm "olympijských" pand.

"Ve volné přírodě je mnohem víc pand, než si myslíme. Ohledně jejich budoucnosti jsem optimista," dodal podle agentury Reuters.

Číňané zkoušejí vypouštět do přírody pandy odchované v zajetí
Číňané zkoušejí vypouštět do přírody pandy odchované v zajetí | Foto: Tomáš Daněk

Výzkumy podle Wei Fuwena ukázaly, že divoké pandy se poměrně dobře rozmnožují, což by mohlo změnit dlouhodobý pohled na největší problém tohoto ohroženého druhu.

Ve skutečnosti počet pand ve volné přírodě v poslední době vzrostl, dokonce i kdyby to bylo jen o jedno procento.

Čtěte také: Zbavili jsme se řas, vzkazuje Čína závodníkům

Symbol olympiády

První pandy, které kdy opustily území Číny, odeslal Peking v roce 1984 na letní olympiádu do Los Angeles. Dvě další letěly na zimní olympiádu do Calgary, kde je v kanadské zoo chtělo vidět rekordních 1,35 milionu lidí.

I v pekingské zoologické zahradě jsou černobílé pandy pro návštěvníky tím vůbec největším lákadlem. Tisíce se jich denně tlačí na sklo výběhu, aby měli lepší výhled.

A s olympiádou zájem o pandy v Číně ještě vzrostl.

Čtěte také: Smog z Pekingu nemizí. Do olympiády zbývá 11 dní

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy