reklama
 
 

Pandy, co přežily zemětřesení, čeká stěhování

27. 6. 2008 16:55
Dočasně je rozmístí po celé Číně

Peking - Dočasná evakuace čeká pandy z čínské provincie Sečuán, zasažené v květnu ničivým zemětřesením. Informovala o tom agentura Reuters.

Pandy držené v zajetí v Výzkumném a záchranném centru Hetaoping v hornaté přírodní rezervaci Wolong se přestěhují do chovných stanic a zoologických zahrad po celé Číně.

Jejich ošetřovatelé se pro evakuaci rozhodli poté, co se odborníci na geologická rizika shodli, že hornatý terén v provincii Sečuán je stále příliš nebezpečný.

Na dva roky z domova

"Ohrožení bezpečnosti geologickým rizikem v místě Centra Hetaoping je velmi rozsáhlé," cituje Reuters zprávu otištěnou v Chengdu Business News.

Více o zemětřesení. Měsíc po otřesech se Čína ptá: Proč se zřítily školy?

Sesuvy půdy a další podobná - zemětřesením spuštěná - rizika zůstávají podle tamních odborníků velkou hrozbou.

Pandy však budou do nových domovů přemístěny pouze dočasně. Stavba nového chovného centra v Hetaopingu by měla trvat dva až tři roky.

Nejméně osm procent přirozeného prostředí ohrožených pand bylo zemětřesením zničeno, píše čínská státní tisková agentura Xinhua.

Stěhování po celé Číně

V celé Číně volně žije asi 1590 pand, z toho přibližně 1400 v části jihozápadní provincie Sečuán.

Třináct pand velkých z Hetaopingu se již přestěhovalo do chovné stanice v Yaan v jiné části Sečuánu. Ta se připravuje i na přijetí dalších 27 dospělých a medvíďat. 

Dalších devatenáct pand najde útočiště buď v chovné a výzkumné stanici v hlavním městě provincie Chengdu, ve výzkumném centru na východě Číny a nebo v zoologické zahradě na jihu země.

Sedm medvíďat narozených v loňském roce bude drženo na bezpečných místech v rezervaci Wolong.

Čtěte také: Číňané pouštějí pandám porno, aby se víc množily

autor: vk | 27. 6. 2008 16:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama