Pandy, co přežily zemětřesení, čeká stěhování

vk
27. 6. 2008 16:55
Dočasně je rozmístí po celé Číně
Ohrožené pandy velké se budou kvůli zemětřesením stěhovat
Ohrožené pandy velké se budou kvůli zemětřesením stěhovat | Foto: Reuters

Peking - Dočasná evakuace čeká pandy z čínské provincie Sečuán, zasažené v květnu ničivým zemětřesením. Informovala o tom agentura Reuters.

Pandy držené v zajetí v Výzkumném a záchranném centru Hetaoping v hornaté přírodní rezervaci Wolong se přestěhují do chovných stanic a zoologických zahrad po celé Číně.

Jejich ošetřovatelé se pro evakuaci rozhodli poté, co se odborníci na geologická rizika shodli, že hornatý terén v provincii Sečuán je stále příliš nebezpečný.

Na dva roky z domova

"Ohrožení bezpečnosti geologickým rizikem v místě Centra Hetaoping je velmi rozsáhlé," cituje Reuters zprávu otištěnou v Chengdu Business News.

Více o zemětřesení. Měsíc po otřesech se Čína ptá: Proč se zřítily školy?

Sesuvy půdy a další podobná - zemětřesením spuštěná - rizika zůstávají podle tamních odborníků velkou hrozbou.

Pandy však budou do nových domovů přemístěny pouze dočasně. Stavba nového chovného centra v Hetaopingu by měla trvat dva až tři roky.

Foto: Reuters

Nejméně osm procent přirozeného prostředí ohrožených pand bylo zemětřesením zničeno, píše čínská státní tisková agentura Xinhua.

Stěhování po celé Číně

V celé Číně volně žije asi 1590 pand, z toho přibližně 1400 v části jihozápadní provincie Sečuán.

Třináct pand velkých z Hetaopingu se již přestěhovalo do chovné stanice v Yaan v jiné části Sečuánu. Ta se připravuje i na přijetí dalších 27 dospělých a medvíďat. 

Dalších devatenáct pand najde útočiště buď v chovné a výzkumné stanici v hlavním městě provincie Chengdu, ve výzkumném centru na východě Číny a nebo v zoologické zahradě na jihu země.

Sedm medvíďat narozených v loňském roce bude drženo na bezpečných místech v rezervaci Wolong.

Čtěte také: Číňané pouštějí pandám porno, aby se víc množily

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

před 34 minutami

Američtí demokraté už připravují znění ústavní žaloby na Trumpa

Američtí demokraté zahajují přípravu konkrétního znění ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. V projevu k národu to ve čtvrtek oznámila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová. Její slova potvrzují spekulace médií, že Sněmovna by o impeachmentu mohla hlasovat ještě do konce roku. Verdikt by pak vynesl Senát ovládaný Trumpovými republikány. "Demokracie je v sázce," varovala Pelosiová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy