Zbavili jsme se řas, vzkazuje Čína závodníkům

vk, Reuters
17. 7. 2008 18:45
Závody plachetnic by nemělo nic ohrozit
Na odklízení řas se podíleli vojáci i dobrovolníci
Na odklízení řas se podíleli vojáci i dobrovolníci | Foto: Reuters

Peking - Neprostupný koberec mořských řas, který ohrožoval olympijskou dráhu pro závody plachetnic na pobřeží Číny ve středisku Quingdao, zmizel. Odklidily ho čínská armáda a tisíce dobrovolníků.

Pobřežní vody u přímořského města v severočínské provincii Shandong kvůli řasám zcela zezelenaly. Měsíc před hrami to narušilo trénink několika olympijských týmů.

Více zde: Čína má další olympijskou noční můru: mořské řasy

"Závod plachetnic, který se bude konat za více než dvacet dní, mořské řasy neohrozí," řekl viceprezident Komise pro závody plachetnic v Qingdao Wang Wei čínským médiím.

Závody mají začít 9. srpna.

Zhruba milion tun mořských řas odklízelo kolem 10 tisíc dobrovolníků. Nasazeno bylo 1.400 lodí.

Foto: Reuters

Aby návrat řas zamezili, postavili Číňané na trati dvě speciální zábrany. Oblast navíc nepřetržitě sleduje několik plavidel.

Fakt, že se množství řas ve vodě snížilo, potvrzují i sami závodníci. Ještě na konci minulého měsíce přitom museli měnit kurz, aby se velkým shlukům plujících řas vyhnuli.

"Řas je tu teď opravdu málo. Myslím, že by to neměl být problém," řekl trenér britského týmu Morgan Reeser

Zelený koberec se ale může během olympiády vytvořit znovu. Pořadatele na to upozornili i zástupci města.

Čtěte také: Peking opět hlásí nebezpečné znečištění ovzduší

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy