Švédští sobi budou mít vlastní mosty. Kvůli potravě míří na jih, kde je ohrožují auta

Magazín Magazín
24. 1. 2021 18:59
Švédsko plánuje vybudovat až dvanáct mostů, které mají sloužit místním sobům k tomu, aby mohli bezpečně přecházet silnice. Globální oteplování totiž zvířata hledající potravu vyhání ze severní části země dál do vnitrozemí, kde jim hrozí srážka s autem či vlakem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Švédské ministerstvo dopravy chce s výstavbou takzvaných renoduktů (složenina anglického výrazu pro soba a slova viadukt) začít už letos. První sobí mosty by měly vzniknout v okolí univerzitního města Umeå. Informoval o tom britský list The Guardian.

Ve Švédsku v současnosti žije okolo 250 tisíc sobů. O jejich stáda se starají především domorodci laponského původu obývající divočinu poblíž polárního kruhu. Místní pastviny však v posledních letech čelí suchu a požárům, které jsou důsledkem globálního oteplování.

Sobům se zároveň v zimních obdobích stále hůře hledají lišejníky, které jsou hlavní složkou jejich potravy. Zimy na severu Švédska nyní bývají teplejší, s vlhčím vzduchem, takže i v nejchladnějších měsících místo sněhu často padá déšť.

Ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu, se na půdě vytvoří neproniknutelné vrstvy ledu, které by za jiných okolností byly pokryté ještě jemnou krustou sněhu. V takové situaci však sobi nedokážou jídlo vyčenichat ani se k němu čumákem dostat.

Zvířata, která Laponci chovají na maso, kožešiny a paroží, jsou tak nucená hledat potravu jižněji, blíže městské civilizaci. Při svém putování často křižují železnice a dálnice, takže riskují, že je srazí vlak nebo auto. Mosty, které švédská vláda nechá postavit v krajích Norrbotten a Västerbotten, by měly přesun sobích stád zjednodušit a zamezit nebezpečí dopravních nehod.

Laponští chovatelé sobů si nápad "renodukty" vybudovat pochvalují. "Sobi teď konečně budou moci přecházet přes cestu, aniž by se s řidiči vzájemně rušili. Líbí se mi, že mosty mají po stranách dva metry vysoké zábrany, takže z nich zvířata nemohou spadnout, a že nejsou zastřešené. Je důležité, aby si sobi nepřipadali jako v tunelu, ze kterého nemůžou ven," vyzdvihl Tobias Jonsson, který s dalšími chovateli architektonický návrh konzultoval.

Mohlo by vás zajímat: Tropy za polárním kruhem? Je to časovaná bomba, změní to i počasí u nás, říká Šabacká

Jeden den s vysokou teplotou by nebyl problém, ale je zarážející, že tahle teplá vlna trvá už od prosince, říká vedoucí Centra polární ekologie. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy