reklama
 
 

Svatba gruzínského Romea a Julie usmířila rody

8. 2. 2009 17:38
Tbilisi - Pohádková svatba jako vystřižená z Shakespearova dramatu o lásce, které nepřejí dva znesvářené rody, se dnes konala v hlavním městě Gruzie.

Sňatkem dvaatřicetiletého prince Davida Bagrationi-Muchraneliho s o rok mladší princeznou Annou Bagrationovou-Gruzinskou se symbolicky spojily dvě znepřátelené větve královské rodiny, které usilují o trůn prázdný už dvě staletí.

Dnes je Gruzie sice republikou, ale otázka návratu monarchie je stále živá.

Mezi znepřátelenými rody proto hrozily nepokoje. Svatbou mezi dědicem koruny a princeznou rodu, který má na trůn také hypotetický nárok, by se ale mělo potenciálním rozbrojům zabránit.

Svatba se ale v královském duchu nenesla jen kvůli diplomatické strategii. Obřad proběhl podle církevních tradic a tradičně se oblékli i svatebčané.

Princezna Anna na sobě při obřadu v katedrále Svaté trojice měla dlouhou bílou róbu a princ David zvolil tradiční gruzínský oděv s kavkazskou dýkou na opasku.

"Doufám, že to bude nejšťastnější den mého života," prohlásila před svatbou princezna.

Stovky pozvaných hostů třímaly v ruce gruzínské vlajky. Svatba přilákala též mnoho zvědavců, kteří se shromáždili před katedrálou.

Podle nedávného průzkumu gruzínské televize je pro návrat monarchie 40 procent diváků. Otázka však silně rozděluje společnost a ani nejzanícenější přívrženci monarchie neočekávají, že by se to mohlo brzy stát.

Dynastie Bagrationů působila v Gruzii od 9. století až do roku 1801, kdy byla Gruzie připojena k Rusku.

V letech 1918 až 1921 získala Gruzie krátce samostatnost a měla vlastní sociálnědemokratickou vládu. V roce 1921 však byla násilím připojena k Sovětskému svazu a získala opět nezávislost až v roce 1991 po jeho rozpadu.

autor: ČTK, vsm | 8. 2. 2009 17:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama