Svatba gruzínského Romea a Julie usmířila rody

ČTK, vsm
8. 2. 2009 17:38
Tbilisi - Pohádková svatba jako vystřižená z Shakespearova dramatu o lásce, které nepřejí dva znesvářené rody, se dnes konala v hlavním městě Gruzie.
Davit Bagrationi Mukhran, současná hlava gruzinské královské rodiny, a princezna Anna Bagrationi Gruzinsky při svatebním obřadu před katedrálou Svaté trojice v Tbilisi.
Davit Bagrationi Mukhran, současná hlava gruzinské královské rodiny, a princezna Anna Bagrationi Gruzinsky při svatebním obřadu před katedrálou Svaté trojice v Tbilisi. | Foto: Reuters

Sňatkem dvaatřicetiletého prince Davida Bagrationi-Muchraneliho s o rok mladší princeznou Annou Bagrationovou-Gruzinskou se symbolicky spojily dvě znepřátelené větve královské rodiny, které usilují o trůn prázdný už dvě staletí.

Dnes je Gruzie sice republikou, ale otázka návratu monarchie je stále živá.

Mezi znepřátelenými rody proto hrozily nepokoje. Svatbou mezi dědicem koruny a princeznou rodu, který má na trůn také hypotetický nárok, by se ale mělo potenciálním rozbrojům zabránit.

Svatba se ale v královském duchu nenesla jen kvůli diplomatické strategii. Obřad proběhl podle církevních tradic a tradičně se oblékli i svatebčané.

Princezna Anna na sobě při obřadu v katedrále Svaté trojice měla dlouhou bílou róbu a princ David zvolil tradiční gruzínský oděv s kavkazskou dýkou na opasku.

"Doufám, že to bude nejšťastnější den mého života," prohlásila před svatbou princezna.

Stovky pozvaných hostů třímaly v ruce gruzínské vlajky. Svatba přilákala též mnoho zvědavců, kteří se shromáždili před katedrálou.

Podle nedávného průzkumu gruzínské televize je pro návrat monarchie 40 procent diváků. Otázka však silně rozděluje společnost a ani nejzanícenější přívrženci monarchie neočekávají, že by se to mohlo brzy stát.

Dynastie Bagrationů působila v Gruzii od 9. století až do roku 1801, kdy byla Gruzie připojena k Rusku.

V letech 1918 až 1921 získala Gruzie krátce samostatnost a měla vlastní sociálnědemokratickou vládu. V roce 1921 však byla násilím připojena k Sovětskému svazu a získala opět nezávislost až v roce 1991 po jeho rozpadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy