Svatba gruzínského Romea a Julie usmířila rody

ČTK, vsm
8. 2. 2009 17:38
Tbilisi - Pohádková svatba jako vystřižená z Shakespearova dramatu o lásce, které nepřejí dva znesvářené rody, se dnes konala v hlavním městě Gruzie.
Davit Bagrationi Mukhran, současná hlava gruzinské královské rodiny, a princezna Anna Bagrationi Gruzinsky při svatebním obřadu před katedrálou Svaté trojice v Tbilisi.
Davit Bagrationi Mukhran, současná hlava gruzinské královské rodiny, a princezna Anna Bagrationi Gruzinsky při svatebním obřadu před katedrálou Svaté trojice v Tbilisi. | Foto: Reuters

Sňatkem dvaatřicetiletého prince Davida Bagrationi-Muchraneliho s o rok mladší princeznou Annou Bagrationovou-Gruzinskou se symbolicky spojily dvě znepřátelené větve královské rodiny, které usilují o trůn prázdný už dvě staletí.

Dnes je Gruzie sice republikou, ale otázka návratu monarchie je stále živá.

Mezi znepřátelenými rody proto hrozily nepokoje. Svatbou mezi dědicem koruny a princeznou rodu, který má na trůn také hypotetický nárok, by se ale mělo potenciálním rozbrojům zabránit.

Svatba se ale v královském duchu nenesla jen kvůli diplomatické strategii. Obřad proběhl podle církevních tradic a tradičně se oblékli i svatebčané.

Princezna Anna na sobě při obřadu v katedrále Svaté trojice měla dlouhou bílou róbu a princ David zvolil tradiční gruzínský oděv s kavkazskou dýkou na opasku.

"Doufám, že to bude nejšťastnější den mého života," prohlásila před svatbou princezna.

Stovky pozvaných hostů třímaly v ruce gruzínské vlajky. Svatba přilákala též mnoho zvědavců, kteří se shromáždili před katedrálou.

Podle nedávného průzkumu gruzínské televize je pro návrat monarchie 40 procent diváků. Otázka však silně rozděluje společnost a ani nejzanícenější přívrženci monarchie neočekávají, že by se to mohlo brzy stát.

Dynastie Bagrationů působila v Gruzii od 9. století až do roku 1801, kdy byla Gruzie připojena k Rusku.

V letech 1918 až 1921 získala Gruzie krátce samostatnost a měla vlastní sociálnědemokratickou vládu. V roce 1921 však byla násilím připojena k Sovětskému svazu a získala opět nezávislost až v roce 1991 po jeho rozpadu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy