Surfujete v práci na internetu? Jste produktivnější

Veronika Šmausová, Report
20. 4. 2009 7:05
Melbourne - Soukromé ICQ, Skype nebo Facebook při práci? Pro mnohé zaměstnavatele tabu, ale možná že i oni změní názor. Podle australské studie z vás bude lepší a výkonnější zaměstnanec, když v práci budete pro zábavu a odpočinek surfovat na internetu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Podle výzkumu melbournské univerzity, jsou lidé, kteří v práci používají internet pro osobní potřebu, až o devět procent produktivnější než ti, co v práci nesurfují.

Autor studie Brent Coker z katedry managementu a marketingu to odůvodňuje tím, že odpočinek pomáhá zaměstnancům lépa zaktivizovat svá síly v okamžiku, kdy se musí koncentrovat.

„Musíte si občas trochu oddychnout, abyste se opět mohli začít plně koncentrovat," říká Coker na stránkách univerzity.

„Krátké a nevtíravé přestávky, jakou je třeba prohlédnutí mailu nebo profilu na Facebooku, dopřávají mysli aby si odpočinula. To pak vede k vyššímu soustředění při práci a celkově vyšší produktivitě," dodává.

Pozor na závislé

Podle průzkumu mezi třemi sty pracovníky, 70 procent ze zaměstnanců se v práci na internet připojuje. Nejčastěji si čtou zprávy, hrají on-line hry a koukají se na YouTube.

„Firmy utrácejí miliony na softwary, které znemožní koukat se jejich zaměstnancům na videa, nebo používat sociální sítě a nakupovat online, se záminkou, že přicházejí o miliony na práci svých zaměstnanců, kteří tráví čas na internetu místo prací. Ale ono tomu tak vždy není," vysvětluje Coker.

Ale sami tvůrci studie uznávají, že přímá úměra mezi odpočinkem na internetu a produktivitou neplatí absolutně. Studie totiž sledovala jen lidi, kteří v práci na internetu strávili méně než 20 procent pracovní doby.

„Ti, kteří mají potíže se závislostí na internetu, budou samozřejmě méně produktivní, než ti, co závislostí netrpí," dodal Coker.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy