Vědci našli lék na zlomené srdce: Aspirin

Jiří Krejčík
1. 4. 2009 16:30
Londýn - Američtí vědci objevili, že pacienty trpící po vážném psychickém otřesu takzvaným syndromem zlomeného srdce lze vyléčit.
Foto: Jaroslav Jiřička

Podle zpravodajského serveru BBC jim stačí včas podat aspirin.

Syndrom zlomeného srdce, odborným názvem Takotsubova kardiomyopathie, je zdravotní stav spojený s extrémními stresovými nebo emocionálními událostmi.

Poprvé byl popsán japonskými badateli na začátku 90. let.

Jeho příznaky jsou velmi podobné jako u srdečního infarktu: bolest v hrudníku a potíže s dýcháním. Syndrom zlomeného srdce je ale jen dočasný a pokud se léčí, také brzy odezní.

Všichni přežili

Podle studie publikované v časopise The American Journal of Cardiology je stav patrně způsoben návalem stresových hormonů.
 
Vědci sledovali 70 pacientů, kteří byli v letech 2004 až 2008 hospitalizováni ve dvou nemocnicích v Providence ve státě Rhode Island.

Zhruba dvě třetiny pacientů byly těsně před propuknutím příznaků vystaveny nějakému druhu tělesné nebo citové bolesti, jako jsou například špatné zprávy o příbuzném, domácí hádka, vážná tělesná nemoc nebo automobilová havárie.

Většině pacientů lékaři předepsali aspirin nebo srdeční léky jako beta blokátory, inhibitory ACE a statiny.

Přestože stav celých 20 procent pacientů byl považován za kritický, všichni přežili prvních 48 hodin a úplně se zotavili.

Zlomené srdce není infarkt

Badatelé také objevili, že zatímco infarkty se vyskytují nejčastěji v zimě, případy syndromu zlomeného srdce se objevují hlavně na jaře a v létě.

Doktor Richard Regnante, který výzkum vedl, říká, že díky tomuto rozdílnému výskytu můžeme oba zdravotní problémy snáze rozeznat.

"Někteří badatelé se domnívají, že jde prostě o formu infarktu, která se včas zastaví, a tak nezanechá u pacienta žádné trvalé poškození srdečního svalu. Podle jiných nemá syndrom s koronárními tepnami nic společného a je to pouze problém srdečního svalu," řekl Regnante.

"O syndromu zlomeného srdce toho stále známe jen málo. Víme však, že je málokdy smrtelný, pokud se pacientům dostane během prvních 48 hodin léků, respirátorů a dalších lékařských pomůcek," uvedl Regnante.

Tým doktora Regnanteho nyní vyšetřuje pacienty se syndromem zlomeného srdce v novém výzkumném projektu. Za pomoci ultrazvuku se snaží zjistit, zda syndrom způsobuje vnitřní poškození srdce.

 

Právě se děje

Další zprávy