Čokoládu zdaňte jako alkohol, hlásá lékař

ČTK ČTK
27. 3. 2009 16:50
Londýn - Skotští lékaři přišli s návrhem, aby čokoláda byla zatížena "daní z obezity".
Kakaomlýnek
Kakaomlýnek | Foto: Reuters

Jeden z jeho iniciátorů označil tuto sladkou pochoutku za příčinu rozmáhající se otylosti.

"Spojené státy a Británie jsou postiženy rostoucí obezitou," řekl David Walker, rodinný lékař ze západoskotského Airdrie, který s nápadem přišel.

"Myslí-li to britská vláda vážně, měla by zdanit čokoládu stejně jako zdaňuje alkohol," prohlásil v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Podle Walkera zaznamenala Británie v uplynulých 15 letech téměř zdvojnásobení počtu případů diabetu typu 2, souvisejícího s obezitou.

Ve Skotsku je otylý téměř každý čtvrtý člověk.

Čokoláda, blahobyt a sedavý způsob života

Záliba Britů v čokoládě je nepochybně jednou z příčin bobtnajícího problému obezity, protože tato pochoutka je bohatá na kalorie, tuk a cukr, míní lékař.

Míchání
Míchání | Foto: Reuters

K dalším faktorům patří stále větší blahobyt a sedavější způsob života.

Návrh na zatížení čokolády daní z obezity neprošel na konferenci skotských lékařů 12. března v Glasgow kvůli chybějícím dvěma hlasům.

Jelikož se zdravý životní styl stává stále aktuálnějším tématem, podnítil Walkerův návrh živou debatu v médiích.

Britská Federace pro potraviny a nápoje (FDF), která reprezentuje výrobce těchto artiklů, jeho záměr napadla.

Prázdnější peněženky, nikoli menší objem pasu

"Důsledkem zavedení regresivních daní z potravin, které spotřebitelé milují, by byly jen prázdnější peněženky, nikoli menší objem pasu. Kromě toho už za nákupy čokoládových cukrovinek platíme daň z přidané hodnoty," tvrdil mluvčí FDF pro komunikaci Julian Hunt.

I když se tenhle nápad dostal do titulků tisku, není vůbec jisté, že by taková daň opravdu fungovala.

Walker argumentoval také tím, že otylost je výraznou protiváhou pozitivního přínosu čokolády pro lidské zdraví.

Tmavá čokoláda obsahuje například antioxidanty, které snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Lidé by podle něj měli tuto sladkost konzumovat s mírou.

Lékař připustil, že zatížení čokolády daní z obezity a s ním související pokles poptávky, by měly patrně nepříznivý dopad na zbídačelé západoafrické pěstitele kakaovníků.

V západní Africe se nachází 70 procent světových plantáží kakaa.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy