Středověk je zpět? Španělé chtějí lapat ptáky na lep

Pavel Baroch
17. 10. 2007 16:20
V Česku zabíjejí ptactvo včetně orlů otrávené návnady

Praha/Barcelona - Vláda ve španělském Katalánsku chce uzákonit velmi drastický způsob lovu ptactva pomocí lepidla. Lovci natřou větve stromů a keřů lepidlem, kam nahrávkami s hlasy ptáků přilákají "oběť", kterou chtějí chytit.

S odvoláním na svou partnerskou organizaci ve Španělsku o tom informovala na svých internetových stránkách Česká společnost ornitologická.

"Evropské zákony tuto krutou metodu lovu zakazují, protože není selektivní a je obtížné ji odpovídajícím způsobem kontrolovat," upozornili ornitologové. Španělská ornitologická organizace chce tomuto druhu lovu zabránit i pomocí petice, kterou v uplynulých dnech vyhlásila.

Zastánci chytání ptactva na větve natřené lepidlem obhajují tuto metodu především tím, že jde o tradici.

Ohroženy statisíce ptáků ze severní Evropy

Katalánská vlajka
Katalánská vlajka | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Pokud by vláda v Katalánsku tento způsob lovu uzákonila, hrozí podle ornitologů v říjnu a listopadu vysoké riziko, že uhynou statisíce drozdovitých ptáků, kteří jsou právě na cestě ze severní Evropy.

Ochránci ptactva upozornili, že katalánská vláda plánuje i další nehummání způsob lovu pomocí sítí. Při této metodě jsou žízniví ptáci nalákáni na bazénky vody, a tak chyceni do sítí. I tento způsob odchytu je ve Španělsku zatím zakázán.

"Ochrana přírody je dnes velmi aktuálním tématem. I přesto katalánská vláda, která je 'pokroková a ekologicky smýšlející', upřednostňuje zpátečnické metody lovu, jež škodí chráněným ptačím druhům," uvedla španělská ornitologická organizace.

V Česku zabily otrávené návnady také orly

Také v Česku se objevují případy nezákonného lovu ptactva. Mezi nejrozšířenější patří pokládání otrávených návnad. Nejčastěji používané jsou široce dostupné insekticidy Furadan, jejichž účinnou látkou je karbofuran.

Orlice vypuštěná v Beskydech
Orlice vypuštěná v Beskydech | Foto: Jan Kašinský

Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit nejen škůdce zemědělských plodin, ale prakticky cokoli živého.

"Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se 'manažeři přírody' zbavují lišek, kun nebo vyder. Zřejmě nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce," uvedla Česká společnost ornitologická, která dokonce vyhlásila speciální program zaměřený proti otráveným návnadám.

V posledních dvou letech bylo otráveno více než deset orlů mořských, mezi další oběti patří i orel skalní, sokol stěhovavý, káně rousná i káně lesní, straky, vrány či krkavci, ale také domácí zvířata.

Pokládání otrávených návnad může být nebezpečné i pro člověka. Policie ovšem zatím žádnou osobu z pokládání otrávených návnad neusvědčila.

 

Právě se děje

Další zprávy