Největší ornitologický zázrak světa je v ohrožení

Pavel Baroch
30. 8. 2007 23:55
Africké plameňáky může vyhubit plánovaná těžba sody

Praha/Nairobi - Největší světová populace plameňáka malého je v ohrožení kvůli plánované těžbě sody ve východoafrickém jezeře Natron poblíž tanzánsko-keňské hranice.

Upozornila na to na svých internetových stránkách Česká společnost ornitologická, která vycházela z informací mezinárodní organizace BirdLife International.

Plameňák malý je v celosvětové Červené knize ohrožených druhů zařazen do kategorie "na pokraji ohrožení".

Více než tři čtvrtiny tohoto ptačího druhu přitom žije ve Velké příkopové propadlině na východě Afriky a jediným hnízdištěm je právě jezero Natron. Toto území bývá označováno jako největší ornitologický zázrak světa.

Podle africké kanceláře BirdLife International by případná těžba kalciové sody znamenala, že by se plameňák malý mohl v této oblasti přiblížit na pokraj vymírání.

Plameňák malý
Plameňák malý | Foto: Archiv

Půl milionu sody ročně

Česká společnost ornitologická napsala, že odsáváním vody z jezera se má získat půl milionu sody ročně. Chystá se i stavba elektrárny a dalších objektů.

Podle tanzanských zákonů se musí plánovaná těžba posoudit podle jejího vlivu na životní prostředí. První závěry mají být zveřejněny už brzy.

Zástupci ochranářských organizací se už sešli a začali plánovat kroky pro záchranu vzácného ptáka. Plameňáka chrání několik mezinárodních dohod, jezero Natron je navíc zařazeno do Ramsarské úmluvy o mokřadech.

Plameňák malý je velmi citlivý druh, jakýkoliv dlouhodobý výkyv hladiny nebo změny ve složení vody mohou snadno vést k tomu, že opustí své hnízdo.

Jiné jezero zase vysychá

Ohrožen je i jiný druh plameňáka, který hnízdí v okolí keňžského jezera Nakuru. Jezero totiž vysychá a plameňákům se hůř shání potrava - řasy. Proto se stěhují jinam.

Podle ochránců přírody může za vysychání jezera odlesňování v jeho okolí a nadužívání vody místními farmáři. Proto se rozhodli v blízkosti vodní plochy vysázet nové stromy. Věří, že tím zajistí pravidlený přísun vody do jezera a tím zabrání úhynu plameňáků.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy