Reklama
Reklama

Ústav pro českou literaturu


Stanice metra Olbrachtova
Stanice metra Olbrachtova
Stanice metra Olbrachtova

Příští stanice: Olbrachtova. Nazveme zastávku metra D po literátovi spojeném s KSČ?

V posledních dnech se ve veřejném prostoru rozvířila debata o tom, zda je vhodné, aby nová stanice metra D nesla jméno spisovatele Ivana Olbrachta, který byl členem KSČ a podporoval komunistický režim. Nesouhlas s tímto záměrem vyjádřil zejména šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ladislav Kudrna a letos v květnu se proti návrhu ozvala také radnice Prahy 4.

Rudolf Hrušínský, Švejk, 1956
Rudolf Hrušínský, Švejk, 1956
Rudolf Hrušínský, Švejk, 1956

100 let bez Haška. Ve Švejkovi zesměšnil velké ideje, které vehnaly lidi do války

Jaroslavu Haškovi se v jeho nejznámějším románu podařilo prostřednictvím postavy Švejka nahlédnout velké lidské sebetrápení jako groteskní pitomost, zesměšnit takzvané velké ideje, které vehnaly národy do války. Proto překročil Švejk hranice jedné knihy a stal se svébytným národním fenoménem, říká literární historik Pavel Janoušek.

Petr Hruška
Petr Hruška
Petr Hruška

Hledá se Wernisch. Petr Hruška po něm v knize pátrá jako vědec, básník i detektiv

Popsat Ivana Wernische: práce pro vraha. V Ústavu pro českou literaturu ten mordýřský úkol přijal Petr Hruška – a za tři roky vznikl spis, který tu nyní máme jako podrobnou kritickou monografii básníka, prozaika, překladatele, editora knih a nezastupitelného živlu české literatury. Nutno připomenout, že Hruška je vědec i básník. A založením víc básník.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama