I přes svou rozlohu je Belgie neodmyslitelnou součástí minulé i současné Evropy a pyšní se velkým historickým a kulturním bohatstvím. Důvodem k návštěvě však může být i samotné výsadní postavení Bruselu v rámci starého kontinentu.
Různorodé památky a monumenty mají tu moc vdechnout některým městům naprosto unikátní kouzlo - o tom svědčí třeba malebné a podmanivé Bruggy, jejichž atmosféra například inspirovala irského dramatika a režiséra Martina McDonagha k natočení osobité gangsterky "V Bruggách".
Síť kanálů na řece Reie vysloužila městu přezdívku "Benátky severu" a plavba po nich je oblíbenou turistickou atrakcí. V kdysi živém středisku obchodu se po zanesení přístavu pískem a následném odchodu všech obchodníků jakoby zastavil čas. Bruggy se tak zachovaly v téměř nezměněné podobě. Nejatraktivnější z místních památek je zřejmě vysoký kostel Panny Marie s Michelangelovou sochou "Marie s dítětem" nebo Groeningse Museum - to vystavuje mimo jiné díla malířů takzvané "bruggské školy".
Nejen věřící tu jistě zaujme bazilika svaté Krve, v níž se údajně nachází ampulka s Kristovou krví. Nádherný výhled na historické jádro a vlastně i celé město skýtá vyhlídková věž Belfort.
Podobný charakter má i nedaleký Gent, do kterého se z Brugg dostanete také i po vodě. Nad městem se tyčí tři vysoké věže a v katedrále svatého Bavona najdete světoznámý oltář "Klanění beránku" od bratří Eycků. Nábřeží Grastlei nebo Korenlei jsou plná malebných štítových domů. Kontrastně k historickým budovám působí expozice Městského muzea současného umění.
Povídání "hlavním městě Evropy" - Bruselu - by vydalo na samostatnou kapitolu. To i přesto, že je o polovinu menší než Antverpy a projít ho stihnete i během kratšího pobytu.
Jednou z jeho dominant je velkolepá katedrála Panny Marie, v jejíž útrobách visí tři obrazy asi nejslavnějšího místního rodáka Rubense. Jeho domov i ateliér byl proměněn v muzeum Rubenshuis, jeho socha pak shlíží na chodce na Zeleném náměstí. Za vidění stojí i renesanční budova radnice či jedna z nejstarších světových zoo.
O vnitřní belgické rozpolcenosti svědčí například i univerzita ve starobylé Lovani, která byla rozdělena na vlámskou a frankofonní část.
K valonské tradici se - nejen svými tematickými muzei - hrdě hlásí Lutych. Fotogenickému Dinantu zase dominuje skála s citadelou.
Nejen milovníky historie jistě přiláká Waterloo, místo definitivní porážky císaře Napoleona. Pro turisty tu vzniklo Informační centrum s řadou zajímavostí i samotné Napoleonovo muzeum. Památnou bitvu pak připomíná pomník lva na takzvaném Lvím pahorku.
Asi tisíc kilometrů vzdálená Belgie je pro Čechy poměrně dobře dostupná - autem tu jste zhruba za deset hodin. Nechcete-li však svůj čas marnit samotnou cestou, bude jednodušší si do Belgie zaletět - zpáteční letenky se pohybují už kolem patnácti set korun a cesta na vlastní pěst tak mnohdy vyjde podstatně levněji než dovolená načrtnutá cestovní kanceláří. Poznávací zájezdy se totiž svou cenou jen zřídka dostávají pod pět tisíc korun.