Nechte problémy doma. Na Jamajce bude "vše v pohodě"

Betty Růžičková
14. 8. 2011 16:00
Z Jamajky, domova reggae a bezpodmínečně dobré nálady, se budete vracet jen těžko
Jamajka
Jamajka | Foto: Isifa/Thinkstock

Jamajka, domov reggae i jeho legendárního představitele Boba Marleyho, ostrov rastafariánů, barev i marihuany či rumu.

Kromě toho tu najdete mnoho pláží omývaných Karibským mořem, místa jako stvořená pro rybaření i bary, ve kterých můžete protancovat celou noc.

A čím začít návštěvu hlavního města Jamajky, Kingstonu? Co takhle zamířit do muzea Boba Marleyho? Nachází se v domě kde bydlel a vystavena je tu například zpěvákova kytara, mnoho fotografií nebo jeho socha.

Za pozornost tu však stojí také třeba Národní galerie nebo Port Royal - pevnost u starého přístavu. Kdysi bylo toto místo domovem zámožných pánů a obchodní křižovatkou, kde byly k dostání zejména velmi kvalitní výrobky. V 17. století se ale situace změnila a z města se stalo útočiště pirátů - tehdy tu bylo možné narazit třeba na kapitána Henryho Morgana nebo bukanýra Johna Davise.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Pravým opakem živého Kingstonu je Negril - klidné město, známé díky svým jedenácti kilometrům bělostných pláží a dalším jedenácti kilometrům útesů. Mimořádným zážitkem pak může být vyjížďka na lodi s průhledným dnem, skvělá pro pozorování mořského života. Nebo ještě lépe - jste-li příznivcem šnorchlování, k rybám se rovnou ponořte a užijte si bohatý podmořský život na vlastní kůži.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Bývalá rybářská vesnice Ocho Rios je od osmdesátých let soustavně přetvářena v turistické centrum. I přesto se ale zdá, že si stále drží své původní kouzlo. Najdete tu, mimo jiné, i pláž pojmenovanou po fiktivním britském agentovi 007, Jamesi Bondovi. Kromě toho, že se tu točily některé scény (s Seanem Connerym v hlavní roli), bydlel nedaleko této pláže i Bondův tvůrce Ian Fleming.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Další z měst, Porto Antonio, nabízí úchvatně modrou lagunu, mnoho rybářských příležitostí nebo možnost klidné relaxace a opalování na pláži.

Za nejklidnější a nejbezpečnější část ostrova je pokládán Portland s úžasnými plážemi a také vyhlášenou jamajskou kávou z Blue Mountains.

Zajímavé na Jamajce také je, že pouze asi 87 pláží na celém ostrově je volně přístupných. Přes tři stovky dalších pláží je buď turistických nebo soukromých (obvykle ve vlastnictví hotelů). Jen vzácně se tu také na plážích setkáte s místními obyvateli. Číšníkům, kteří tu roznášejí pití, je dokonce zakázáno dávat spropitné.

Blue Mountains
Blue Mountains | Foto: Isifa/Thinkstock

Určitě si během vašeho pobytu zajděte do jednoho z lokálních barů a dejte si některý z mnoha druhů koktejlů. K tomu určitě vyzkoušejte i některý z místních pokrmů. A jako sladkou tečku na závěr můžete ochutnat třeba místní sladkost - kokosovou grizzadu. Užijte si na Jamajce dokonalou dovolenou!

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy