Nechte problémy doma. Na Jamajce bude "vše v pohodě"

Betty Růžičková
14. 8. 2011 16:00
Z Jamajky, domova reggae a bezpodmínečně dobré nálady, se budete vracet jen těžko
Jamajka
Jamajka | Foto: Isifa/Thinkstock

Jamajka, domov reggae i jeho legendárního představitele Boba Marleyho, ostrov rastafariánů, barev i marihuany či rumu.

Kromě toho tu najdete mnoho pláží omývaných Karibským mořem, místa jako stvořená pro rybaření i bary, ve kterých můžete protancovat celou noc.

A čím začít návštěvu hlavního města Jamajky, Kingstonu? Co takhle zamířit do muzea Boba Marleyho? Nachází se v domě kde bydlel a vystavena je tu například zpěvákova kytara, mnoho fotografií nebo jeho socha.

Za pozornost tu však stojí také třeba Národní galerie nebo Port Royal - pevnost u starého přístavu. Kdysi bylo toto místo domovem zámožných pánů a obchodní křižovatkou, kde byly k dostání zejména velmi kvalitní výrobky. V 17. století se ale situace změnila a z města se stalo útočiště pirátů - tehdy tu bylo možné narazit třeba na kapitána Henryho Morgana nebo bukanýra Johna Davise.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Pravým opakem živého Kingstonu je Negril - klidné město, známé díky svým jedenácti kilometrům bělostných pláží a dalším jedenácti kilometrům útesů. Mimořádným zážitkem pak může být vyjížďka na lodi s průhledným dnem, skvělá pro pozorování mořského života. Nebo ještě lépe - jste-li příznivcem šnorchlování, k rybám se rovnou ponořte a užijte si bohatý podmořský život na vlastní kůži.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Bývalá rybářská vesnice Ocho Rios je od osmdesátých let soustavně přetvářena v turistické centrum. I přesto se ale zdá, že si stále drží své původní kouzlo. Najdete tu, mimo jiné, i pláž pojmenovanou po fiktivním britském agentovi 007, Jamesi Bondovi. Kromě toho, že se tu točily některé scény (s Seanem Connerym v hlavní roli), bydlel nedaleko této pláže i Bondův tvůrce Ian Fleming.

Jamajka, pláž
Jamajka, pláž | Foto: Isifa/Thinkstock

Další z měst, Porto Antonio, nabízí úchvatně modrou lagunu, mnoho rybářských příležitostí nebo možnost klidné relaxace a opalování na pláži.

Za nejklidnější a nejbezpečnější část ostrova je pokládán Portland s úžasnými plážemi a také vyhlášenou jamajskou kávou z Blue Mountains.

Zajímavé na Jamajce také je, že pouze asi 87 pláží na celém ostrově je volně přístupných. Přes tři stovky dalších pláží je buď turistických nebo soukromých (obvykle ve vlastnictví hotelů). Jen vzácně se tu také na plážích setkáte s místními obyvateli. Číšníkům, kteří tu roznášejí pití, je dokonce zakázáno dávat spropitné.

Blue Mountains
Blue Mountains | Foto: Isifa/Thinkstock

Určitě si během vašeho pobytu zajděte do jednoho z lokálních barů a dejte si některý z mnoha druhů koktejlů. K tomu určitě vyzkoušejte i některý z místních pokrmů. A jako sladkou tečku na závěr můžete ochutnat třeba místní sladkost - kokosovou grizzadu. Užijte si na Jamajce dokonalou dovolenou!

 

Právě se děje

před 45 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy