Amsterdam je dostatečně krásný i s čistou hlavou

Adam Pešek
13. 7. 2011 15:30
I některé amsterdamské coffeeshopy fungují ve velmi malebných budovách
Amsterdam, hlavní město Nizozemí
Amsterdam, hlavní město Nizozemí | Foto: Isifa/Thinkstock

S obyvateli 177 různých státních příslušností Amsterdam patří k národnostně nejrozmanitějším městům na světě a právě mísení kultur velkou měrou přispělo k celkové uvolněnosti holandské metropole. Svědčí o ní i tolerance prodeje lehkých drog v oblíbených smarshopech a coffeshopech, nicméně město samotné je dostatečně krásné i bez pomoci v podobě marihuanového jointa. Většina turisticky zajímavých míst se nachází v centru, kanály řeky Amstel lemují malebné štítové domy a desítky muzeí schraňují jedny z vůbec nejvýznamnějších uměleckých sbírek.

Amsterdam na vodě stojí i žije, proto k jeho prohlídce lze plavbu jen doporučit. U jednotlivých zajímavostí staví Canal Bus, sami si je můžete objet na šlapadle a k dispozici jsou i desítky komentovaných lodních projížděk, přičemž nejvíce jich začíná u hlavního nádraží. Nicméně dopravním prostředkem číslo jedna jsou kola. Kromě stojanů v ulicích narazíte i na jejich parkoviště a v půjčovnách si ho můžete obstarat za zhruba dvacet euro na den (cca 500 korun).

malebné amsterdamské domy
malebné amsterdamské domy | Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už ale zvolíte jakýkoliv způsob dopravy, opravdu výraznou dominantu v Amsterdamu budete hledat marně. Honosný a uvnitř bohatě zdobený Královský palác rozhodně za vidění stojí, do symbolu města však má poměrně daleko. Zajímavá je též budova Hlavního nádraží ve stylu nizozemské gotiky s protějším majestátním kostelem svatého Nicolase nebo Tuschinského divadlo, jež dokonce bývá považováno za jedno z nejkrásnějších na světě.

Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko
Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Typicky holandskou architekturu můžete obdivovat ve dvoře Begijnhof, v budově Amsterdamské burzy dnes sídlí muzeum a kamennou adaptaci slavného obrazu Noční hlídka zhlédnete na Rembrandtském náměstí.

Noční hlídka samotná pak je nejslavnějším exponátem muzea Rijksmuseum, kde kromě několika obrazů uvidíte obsáhlou sbírku všech druhů holandského umění od patnáctého do devatenáctého století. Rozsáhlou kolekcí Van Goghových maleb a kreseb se pyšní Van Gogh Museum, námořní tradici dokumentuje Nederlands Scheepvaartmuseum a o životě na vodě poučí Houseboat museum. Expozic ve městě naleznete nespočet, a pokud jich plánujete projít více, vyplatí se zakoupení takzvané Museumkaart. Za čtyřicet euro (cca 1000 korun) totiž získáte roční vstup do většiny muzeí v celém Holandsku.

jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna
jízdní kola jsou v Amsterdamu dopravním prostředkem číslo jedna | Foto: Isifa/Thinkstock

Poněkud odlišný zážitek nabídnou proslulé coffeeshopy, kterých v Amsterdamu funguje opravdu hodně. Dnes už platí za jednu z turistických atrakcí, před nákupem byste si však měli uvědomit, že marihuana či hašiš bude opravdu kvalitní a účinky budou podstatně silnější než u běžné české pouliční směsi. Nakoupené zboží ovšem zkonzumujte buď přímo v cofeeshopu nebo jinde v soukromí. Tolerance totiž má své meze a kromě otravování ostatních byste si na ulici mohli vykouřit i poměrně vysokou pokutu.

Řada turistů pak míří do čtvrti červených luceren s jejími uličkami lásky. Nicméně spíše než o samotnou návštěvu některého z klubů stojí většina lidí o pouhé prohlédnutí těchto míst. Přesto si však málokdo všimne, že nejstarší řemeslo se provozuje i v poměrně hezkých domech. Ovšem ani ty si rozhodně nefoťte, zákaz fotografování by vám totiž mohla ostraha vysvětlit více než srozumitelně.

ulička lásky v Amsterdamu
ulička lásky v Amsterdamu | Foto: Isifa/Thinkstock

Doprava do hlavního města Nizozemí pak není nijak komplikovaná. Vzdálenost necelého tisíce kilometrů autem překonáte zhruba za devět hodin, nejlevnější zpáteční letenky začínají na čtyřech tisících korunách. S cestovní kanceláří třídenní poznávací dovolená v Amsterdamu vyjde zhruba na osm tisíc korun, k holandské uvolněnosti ale více sedne samostatné naplánování cesty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy