Stálice dětských Vánoc? Děti z Bullerbynu či Malý princ

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 12. 2014 10:00
Rozhovor s šéfredaktorkou Albatrosu Karolinou Medkovou o vánočním trhu, 65 letech nakladatelství i o tom, že kniha se nepřestává dávat jako dárek a že děti nepřestávají číst.
Tyhle knížky balí do vánočního papíru již několikátá generace...
Tyhle knížky balí do vánočního papíru již několikátá generace... | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Stále slyšíme alarmující zprávy o tom, že děti nečtou a ani rodiče nemají čas jim číst. Šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková má ale jiné zkušenosti. 

Knížka stále slouží jako vhodný dárek v případech, kdy se slaví narozeniny, vysvědčení nebo Vánoce. Podle výzkumu nakladatelství se tak děje až v 80 procentech případů. "A za to patří českým rodičům dík, že pořád knihy vnímají jako důležitou součást vývoje dítěte, že knížky do rodiny zkrátka patří," říká.

Obavy, že české děti čtou balast, rozptyluje fakt, že mezi stálicemi "knih pod stromeček" stále vedou klasiky jako Děti z Bullerbynu či Malý princ.

A.cz: Jsou Vánoce pro nakladatele hlavní sezonou?

Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros.
Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros. | Foto: Albatros Media

Karolina Medková: Vánoce jsou pro každého nakladatele hlavní sezonou, to samé platí i u knížek pro děti. Důležité období je i začátek školního roku a rozhodují se, s kterými knížkami stráví následující rok. K tomu se v tuto dobu přidává povinná četba a seznam doporučených knih.

A.cz: Liší se nějak vánoční žebříček od těch normálních během roku?

Rodiče, prarodiče a vůbec ti, kdo kupují dětem knihy pod stromeček, jsou velmi konzervativní. Klasické věci se proto prodávají solidně během celého roku, ale o Vánocích vyskočí dvojnásobně tolik.

A.cz: Co je vánoční hit?

Mezi dlouhodobě nejúspěšnější a nejprodávanější knihy patří Děti z Bullerbynu, Malý princ a pro nejmenší pak Polámal se mraveneček. Velmi oblíbenou knížkou je i Z deníku kocoura Modroočka. Jmenované tituly slouží jako stále oblíbený vánoční dárek, před Vánoci je prodáváme po tisících.

A.cz: Těší vás tento vkus čtenářů a nákupčích knih?

Ano a jsem i trochu překvapená. Stále se hovoří o tom, že dnešní děti toho moc neučtou, že rodiče nemají na čtení dětem čas. Jenže třeba v Dětech z Bullerbynu je toho textu opravdu hodně, a přesto se to v rodinách pořád čte. Není to jen dárek na umístění do knihovny. Dostáváme nadšené e-maily rodičů, že koupili Děti z Bullerbynu a že i jejich dětem se to stále líbí.

A.cz: Jak fungují speciální vánoční knížky, třeba soubor vánočních pohádek či povídek?

Vánočně laděné knížky fungují na vánočně laděném trhu dobře, ale neděláme to příliš často. Myslíme si, že by dětská kniha měla fungovat během celého roku, nejen o Vánocích. Loni jsme vydali Pohádky vánočního zvonku od Františka Kožíka, které jsou přenádherné, máme vydané Vánoční příběhy Astrid Lindgrenové, které rovněž fungují skvěle.

A.cz: A letos?

Letos nevydáváme přímo knihu s Vánocemi v názvu, ale chystáme několik knih, které jsou myšleny jako dárek. Dárkovými knihami jsou například Labyrinty světa, umělecká kniha, rovněž Obrazy ze Starého zákona s úžasnými panoramatickými obrazy. Popřípadě Pohádky z korálků z edice Korálky, která byla velmi oblíbená v 60. a 70. letech.

A.cz: Letos slavíte 65 let existence. Nachystali jste něco speciálního?

Zlatý tucet 2014 aneb Co milovali dnešní dospělí

1. Pohádky Boženy Němcové
2. Robinson Crusoe
3. Děti z Bullerbynu
4. Bílý tesák
5. Dášeňka čili život štěněte
6. Tajuplný ostrov
7. Vinnetou
8. Pohádky K. J. Erbena
9. Mikeš
10. Dobrodružství Toma Sawyera
11. Kubula a Kuba Kubikula
12. Luisa a Lotka

Zdroj: Klub mladých čtenářů

U příležitosti výročí jsme uspořádali anketu Zlatý tucet. Oslovili jsme autory, ilustrátory, významné osobnosti české kultury, knihovnice či knihovníky a zeptali jsme se jich, na jakou knihu z dětství nejraději vzpomínají. Sestavili jsme dvanáct vítězných knih. Na medailových pozicích se umístily Pohádky Boženy Němcové, Robinson Crusoe a Děti z Bullerbynu. A právě vítězné Pohádky Boženy Němcové vydáme měsíc před Vánoci, 24. listopadu. Pro ilustrace se nám podařilo získat Václava Kabáta.

A.cz: Investují lidé před Vánoci i do nákladnějších titulů, za které by během roku tolik peněz nedali?

Částečně ano. I dražší publikace najdou svoje místo, nicméně u dětských knížek se snažíme takto úplně nepracovat. Moje idea je dostat dětskou knížku co nejvíce dětem, což v dnešní ekonomicky složité době znamená, že nemůže být moc drahá. Máme jen minimum dětských knih, které stojí přes tři sta korun. Když si představíte tu babičku, jak jde koupit vánoční dárek, tak pro ni je tři sta korun už hodně peněz. Před Vánocemi jsou lidé ochotni zaplatit více, ale myslím, že není dobré toho zneužívat. Rozhodně to tedy není tak, že bychom s drahými knihami čekali na vánoční trh.

A.cz: Překvapuje vás, že i v dnešní moderní a přetechnizované době je kniha pořád nejčastější vánoční dárek?

Stále mě to trochu překvapuje, na druhou stranu to, co si myslíme, že je skutečnost, a skutečnost samotná se trochu liší. Stále se říká, že děti nečtou, ale výzkumy to úplně nepotvrzují.

A.cz: Máte i nějaké vlastní výzkumy?

Ano a ty potvrzují, že ať už jsou to Vánoce, narozeniny, nebo vysvědčení, vždycky to je knížka. Bývá to samozřejmě knížka a něco, ale ta kniha je tam v 80 procentech případů, což je úžasné. A za to patří českým rodičům dík, že pořád knihy vnímají jako důležitou součást vývoje dítěte, že knížky do rodiny zkrátka patří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy