FOTO Tady žily děti z Bullerbynu a zde dělal Emil skopičiny

Tudy se jde do Bullerbynu.
Opravdový Bullerbyn se správně jmenuje Sevedstorp.
V těchto třech farmách v Sevedstorpu alias Bullerbynu a v jejich okolí se natáčely filmy Děti z Bullerbynu a Návrat dětí z Bullerbynu. A v Prostřední farmě (Melangårdenu) se narodil otec Astrid Lindgrenové, Samuel Ericsson. Proto do tohoto statku umístila spisovatelka v knize vypravěčku Lisu a její bratry Lasseho a Bosseho.
Severní farma (Norrgården). Zde bydlely Britta a Anna.
Dovnitř farem se nesmí, bydlí tu lidé. "Privat!"
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 8. 2014 8:27
Vydejte se po stopách Astrid Lindgrenové do opravdového Bullerbynu, Kocouří a do rodného Näsu u Vimmerby.

Fotogalerie - Chtěli byste zavítat za Dětmi z Bullerbynu nebo za Emilem z Lönnebergy? Není to až takový problém. Ta místa stále ve Švédsku existují a stále si udržela kouzlo starých švédských samot. Tedy až na to, že tam proudí návštěvníci, ale naštěstí nijak houfně.

Bullerbyn se ve skutečnosti nejmenuje Bullerbyn, ale Sevedstorp, nicméně silniční tabule uvádějí i slavnější, byť vymyšlený název, takže se sem dá trefit snadno.

Kocouří neboli Katthult leží nedaleko Lönnebergy, a tedy i kousek od Bullerbynu. Návštěva obou míst se dá zvládnout za jedno delší odpoledne.

Obě místa proslavily nejen knihy Astrid Lindgrenové, ale i filmy, které se tu na motivy knih natáčely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy