FOTO Tady žily děti z Bullerbynu a zde dělal Emil skopičiny

Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 8. 2014 8:27
Vydejte se po stopách Astrid Lindgrenové do opravdového Bullerbynu, Kocouří a do rodného Näsu u Vimmerby.

Fotogalerie - Chtěli byste zavítat za Dětmi z Bullerbynu nebo za Emilem z Lönnebergy? Není to až takový problém. Ta místa stále ve Švédsku existují a stále si udržela kouzlo starých švédských samot. Tedy až na to, že tam proudí návštěvníci, ale naštěstí nijak houfně.

Bullerbyn se ve skutečnosti nejmenuje Bullerbyn, ale Sevedstorp, nicméně silniční tabule uvádějí i slavnější, byť vymyšlený název, takže se sem dá trefit snadno.

Kocouří neboli Katthult leží nedaleko Lönnebergy, a tedy i kousek od Bullerbynu. Návštěva obou míst se dá zvládnout za jedno delší odpoledne.

Obě místa proslavily nejen knihy Astrid Lindgrenové, ale i filmy, které se tu na motivy knih natáčely.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy