FOTO Tady žily děti z Bullerbynu a zde dělal Emil skopičiny

Tudy se jde do Bullerbynu.
Opravdový Bullerbyn se správně jmenuje Sevedstorp.
V těchto třech farmách v Sevedstorpu alias Bullerbynu a v jejich okolí se natáčely filmy Děti z Bullerbynu a Návrat dětí z Bullerbynu. A v Prostřední farmě (Melangårdenu) se narodil otec Astrid Lindgrenové, Samuel Ericsson. Proto do tohoto statku umístila spisovatelka v knize vypravěčku Lisu a její bratry Lasseho a Bosseho.
Severní farma (Norrgården). Zde bydlely Britta a Anna.
Dovnitř farem se nesmí, bydlí tu lidé. "Privat!"
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 8. 2014 8:27
Vydejte se po stopách Astrid Lindgrenové do opravdového Bullerbynu, Kocouří a do rodného Näsu u Vimmerby.

Fotogalerie - Chtěli byste zavítat za Dětmi z Bullerbynu nebo za Emilem z Lönnebergy? Není to až takový problém. Ta místa stále ve Švédsku existují a stále si udržela kouzlo starých švédských samot. Tedy až na to, že tam proudí návštěvníci, ale naštěstí nijak houfně.

Bullerbyn se ve skutečnosti nejmenuje Bullerbyn, ale Sevedstorp, nicméně silniční tabule uvádějí i slavnější, byť vymyšlený název, takže se sem dá trefit snadno.

Kocouří neboli Katthult leží nedaleko Lönnebergy, a tedy i kousek od Bullerbynu. Návštěva obou míst se dá zvládnout za jedno delší odpoledne.

Obě místa proslavily nejen knihy Astrid Lindgrenové, ale i filmy, které se tu na motivy knih natáčely.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy