Praha - Že bude polární záře vidět nad územím České republiky, bylo i pro vědce překvapením, řekl dnes mluvčí ústavu Pavel Suchan. Jde o úkaz, který se v Česku vyskytuje přibližně jednou za dva roky.
Polární záři zachytili vedle laiků postupně všechny kamery sítě Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Barevná záře byla výrazně vidět nad severním obzorem zejména tam, kde není světelné znečištění.
První informace o záři se podle Suchana začaly objevovat už od večera. "Ti, kteří šli spát před půlnocí, přišli o hlavní divadlo. Ta nejsilnější polární záře byla vidět těsně po půlnoci a byla velmi jasná. Lidé ji popisovali jako světelné sloupy," řekl Suchan.
V neděli byly na Slunci zaznamenány dvě velké erupce plazmatu, vědci proto očekávali, že na Zemi dorazí oblak vyvržené hmoty. Polární záře jsou jeho přímým důsledkem. Proti odhadům byla ale cesta plazmatu k Zemi o 15 hodin rychlejší a jeho intenzita mnohem silnější. Odborníci varovali, že nečekaně velký proud energetických částic by mohl ovlivnit činnost rozvodných sítí a satelitní navigace.
Solární bouře dosáhla na pětibodové škále geomagnetických následků čtvrtý stupeň, což je kategorie vážné až kritické. Původně se očekával první stupeň. Země tak podle odborníků čelila největšímu elektromagnetickému záření od podzimu 2013. Bouři pátého stupně, považovanou za extrémní, stála Země v cestě před zhruba deseti lety.
Polární záři mohli vidět lidé v Evropě i v Austrálii, snímky se objevovaly na sociálních sítích. Podle moskevského rozhlasu překvapila již v úterý mnoho Rusů například v Petrohradě, v Moskvě a v povolžských městech Uljanovsku a Iževsku.