Slovensko má 14 nových chráněných území

Jakub Filo, Aktuálně.sk
26. 2. 2008 10:00
Rozsah ptačích rezervací vyvolává spory
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bratislava - Slovenské ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 14 nových chráněných ptačích území. Předešlo tak sankcím ze strany Evropské komise.

Z celkového počtu 38 území navrhnutých slovenskou vládou ministerstvo zatím vyhlásilo polovinu, pět v průběhu let 2005 a 2006.

Chráněná ptačí území však měla být vyhlášena ke dni vstupu Slovenska do Evropské unie, tedy 1. května 2004. Kvůli výraznému zpoždění proto Brusel zahájil se Slovenskem přestupkové řízení.

Nakonec se Bratislavě podařilo řízení přerušit. "Dospěli jsme ke spolupráci s Evropskou komisí, která směřuje k pozastavení infrigmentu", okomentoval současný právní stav generální ředitel sekce ochrany přírody MŽP Stanislav Klauzo.

Menší rozsah území

Divoké kachny.
Divoké kachny. | Foto: Jiří Kropáček

Slovensko se zavázalo vyhlašovat další ptačí území, ale vymohlo si, že může rozsah území pomocí vědeckého zmapování zredukovat.

Zástupci resortu také upozorňují, že návrh chráněných území se na Slovensku tvořil v časové tísni a bez vědeckého posouzení. Výsledek tomu podle nich odpovídá: zatímco navržená ptačí území zabírají na Slovensku 25% území, v Česku je to jen 8%, v Polsku 13% a v Maďarsku 14%.

Podle státní tajemníka resortu Jaroslava Jaduše existují "opodstatněné obavy", že v průběhu krátkého období pozorování ptáků mohlo dojít k tomu, že některá území nebyla korektně zmapována".

"Omezení, která mají být vykonávána, nejsou v souladu s potřebami ochrany těch druhů ptáků, kvůli kterým byla území navržena", vysvětlil.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Radost soukromých majitelů lesů

Soukromí vlastníci lesů už delší dobu poukazují na to, že rozsah území je z evropského hlediska příliš velký a vyhlašování ptačích oblastí představuje kvůli náhradám za omezení hospodaření i značnou zátěž pro státní rozpočet.

"Je třeba brát v úvahu nejen živočichy, ale i lidi, kteří tam žijí,", konstatoval pro TASR Juraj Vanko z Rady sdružení vlastníků nestátních lesů Slovenska. "Nemáme nic proti ptákům, ale ti jsou tam i proto, že se v těchto oblastech pravděpodobně dobře hospodařilo", myslí si. 

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy