Slovenští ornitologové si stěžují kvůli ochraně přírody

Jakub Filo, Aktuálně.sk
11. 12. 2007 21:00
Kritikou novely zákona se bude zabývat Evropská komise
Labutě - ilustrační foto
Labutě - ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští ornitologové podali u Evropské komise stížnost na poslaneckou novelu zákona o ochraně přírody.

Ta je podle nich v rozporu se zákony Evropské unie. Nesoulad novely, kterou v parlamentu prosadila koalice navzdory prezidentskému vetu, minulý týden potvrdila i právní analýza slovenské advokátní kanceláře Dedák & Partners.

Novela zákona platí od 1. prosince 2007 a navrhla ji skupina koaličních poslanců včetně Mariána Záhumenského a nové ministryně zemědělství Zdenky Kramplové.

"Domníváme se, že současný zákon o ochraně přírody a krajiny nedostatečně transponuje články směrnice o ptácích a směrnice o biotopech," řekl Marek Brinzík ze Slovenské ornitologické společnosti/Birdlife Slovensko.

Z těchto směrnic vyplývá pro členský stát povinnost zabezpečit nevyhnutelná ochranná opatření vyhlášených území a předběžnou ochranu navržených území Natura 2000. Stejně tak z nich vyplývají požadavky na vytvoření systému přísné ochrany živočichů a rostlin.

Ornitologové chtějí kvalitní zákon

"Podání podnětu k Evropské komisi považujeme za smutný, avšak nevyhnutelný krok. Našim cílem je kvalitní zákon o ochraně přírody v souladu se zákony EU, který nebude nutné brzy opět měnit," řekl k podání podnětu Tomáš Blaškovič z SOS/BirdLife.

Foto: Petr Čolas
Návrat orla skalního do České republiky. Podívejte se na videoreportáže ZDE

Vzhledem k tomu, že ministerstvo životního prostředí v současnosti připravuje zcela nový zákon o ochraně přírody, chtějí ornitologové na resort vyvinout tlak.

Slovenské Ministerstvo životního prostředí
Slovenské Ministerstvo životního prostředí | Foto: Aktualne.sk

"Komisi jsme upozornili, že ministerstvo připravuje nový zákon o ochraně přírody a požádali jsme ji, aby dohlédla na jeho sladění se zákony EU," objasnil Blaškovič.

Komise nebyla spokojená ani s předchozím zněním zákona. Proto už roku 2006 zahájila řízení proti Slovensku kvůli špatným transpozicím směrnic o ptácích a biotopech.

"Místo toho, abychom novelu podle připomínek EK opravili, dostali jsme ho do ještě větších rozporů se směrnicí. Nejsme si jisti ochotou MŽP SR k opravování všech chyb, které poslanecká novela do zákona přinesla," dodal Blaškovič.

MŽP chce ptačí území vyhlásit včas

Resort připustil, že po novelizaci zákona o ochraně přírody nastal stav, kdy by mohlo dojít k zániku předběžné ochrany na územích evropského významu Natura 2000, pokud nebudou včas vyhlášené. Má proto v plánu pro jejich urychlené vyhlášení udělat maximum.

ČTĚTE VÍCE: Největší ornitologický zázrak světa je v ohrožení

"Existují i další možnosti řešení. Pokud jde o proces přípravy nového zákona o ochraně přírody, bude třeba najít společenský konsensus," řekl v pátek pro TASR mluvčí resortu Peter Višváder.

Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky
Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky | Foto: Reuters / Srdjan Zivulovic

Přípravy zákona by podle něj mohly být dokončeny někdy v prvním čtvrtletí roku 2008.

Blaškovič připomněl, že když se novela zákona schvalovala, MŽP SR proti ustanovením, která jsou v rozporu se směrnicemi EU, Ústavou SR a mezinárodními dohodami, nevzneslo žádné připomínky.

"Mohlo tak učinit prostřednictvím legislativní rady vlády anebo na zasedání výborů parlamentu, kde se o zákonu diskutovalo," dodal s tím, že resort novelu zpočátku bránil.

Další články o ornitologii:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy