Slovenští ornitologové si stěžují kvůli ochraně přírody

Jakub Filo, Aktuálně.sk
11. 12. 2007 21:00
Kritikou novely zákona se bude zabývat Evropská komise
Labutě - ilustrační foto
Labutě - ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenští ornitologové podali u Evropské komise stížnost na poslaneckou novelu zákona o ochraně přírody.

Ta je podle nich v rozporu se zákony Evropské unie. Nesoulad novely, kterou v parlamentu prosadila koalice navzdory prezidentskému vetu, minulý týden potvrdila i právní analýza slovenské advokátní kanceláře Dedák & Partners.

Novela zákona platí od 1. prosince 2007 a navrhla ji skupina koaličních poslanců včetně Mariána Záhumenského a nové ministryně zemědělství Zdenky Kramplové.

"Domníváme se, že současný zákon o ochraně přírody a krajiny nedostatečně transponuje články směrnice o ptácích a směrnice o biotopech," řekl Marek Brinzík ze Slovenské ornitologické společnosti/Birdlife Slovensko.

Z těchto směrnic vyplývá pro členský stát povinnost zabezpečit nevyhnutelná ochranná opatření vyhlášených území a předběžnou ochranu navržených území Natura 2000. Stejně tak z nich vyplývají požadavky na vytvoření systému přísné ochrany živočichů a rostlin.

Ornitologové chtějí kvalitní zákon

"Podání podnětu k Evropské komisi považujeme za smutný, avšak nevyhnutelný krok. Našim cílem je kvalitní zákon o ochraně přírody v souladu se zákony EU, který nebude nutné brzy opět měnit," řekl k podání podnětu Tomáš Blaškovič z SOS/BirdLife.

Foto: Petr Čolas
Návrat orla skalního do České republiky. Podívejte se na videoreportáže ZDE

Vzhledem k tomu, že ministerstvo životního prostředí v současnosti připravuje zcela nový zákon o ochraně přírody, chtějí ornitologové na resort vyvinout tlak.

Slovenské Ministerstvo životního prostředí
Slovenské Ministerstvo životního prostředí | Foto: Aktualne.sk

"Komisi jsme upozornili, že ministerstvo připravuje nový zákon o ochraně přírody a požádali jsme ji, aby dohlédla na jeho sladění se zákony EU," objasnil Blaškovič.

Komise nebyla spokojená ani s předchozím zněním zákona. Proto už roku 2006 zahájila řízení proti Slovensku kvůli špatným transpozicím směrnic o ptácích a biotopech.

"Místo toho, abychom novelu podle připomínek EK opravili, dostali jsme ho do ještě větších rozporů se směrnicí. Nejsme si jisti ochotou MŽP SR k opravování všech chyb, které poslanecká novela do zákona přinesla," dodal Blaškovič.

MŽP chce ptačí území vyhlásit včas

Resort připustil, že po novelizaci zákona o ochraně přírody nastal stav, kdy by mohlo dojít k zániku předběžné ochrany na územích evropského významu Natura 2000, pokud nebudou včas vyhlášené. Má proto v plánu pro jejich urychlené vyhlášení udělat maximum.

ČTĚTE VÍCE: Největší ornitologický zázrak světa je v ohrožení

"Existují i další možnosti řešení. Pokud jde o proces přípravy nového zákona o ochraně přírody, bude třeba najít společenský konsensus," řekl v pátek pro TASR mluvčí resortu Peter Višváder.

Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky
Labutě na Slovinském jezeře Zbilje. Ptáci symbolizující krásu, vznešenost a věrnost jsou dnes "postrachem". Veterináři v jejich mrtvých tělech nacházejí smrtící virus H5N1, který od roku 2003 zabil už 90 lidí. Vědci se obávají, že by mohl zmutovat a vyvolat světovou pandemii nebezpečné chřipky | Foto: Reuters / Srdjan Zivulovic

Přípravy zákona by podle něj mohly být dokončeny někdy v prvním čtvrtletí roku 2008.

Blaškovič připomněl, že když se novela zákona schvalovala, MŽP SR proti ustanovením, která jsou v rozporu se směrnicemi EU, Ústavou SR a mezinárodními dohodami, nevzneslo žádné připomínky.

"Mohlo tak učinit prostřednictvím legislativní rady vlády anebo na zasedání výborů parlamentu, kde se o zákonu diskutovalo," dodal s tím, že resort novelu zpočátku bránil.

Další články o ornitologii:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy