Sladké zločiny. Tak čeští rodiče zanedbávají své děti

Domácí Domácí
29. 11. 2013 14:24
Prvňáčkové často nosí vzorné zdravé svačinky, osmáci přitáhnou pytlík brambůrků
Dietologové by zaplakali. Bílé pečivo, sladkosti, bonbóny, tak vypadá celkem typická školní svačina.
Dietologové by zaplakali. Bílé pečivo, sladkosti, bonbóny, tak vypadá celkem typická školní svačina. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prvňáčkové  často nosí vzorně připravené a zdravé svačinky. Jenže mnozí rodiče starších žáků si usnadňují práci tím, že své ratolesti raději dají peníze se slovy "Něco si kup v bufetu". Jenže to "něco" jsou většinou chipsy, sušenky, bonbony a sladká limonáda či cola.

V tomto světle zní trochu kuriózně, jak se stále více dbá na to, aby školní jídelny dodržovaly pravidla zdravé výživy. Tzv. spotřební koš stanovuje, jaké výživové požadavky mají splňovat jídla podávaná ve školní jídelně.

Legislativně jsou stanoveny určité skupiny potravin (brambory, maso, ovoce, zelenina atd.) a jejich doporučená spotřeba na žáka a den. Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tato doporučení plní.

Jenže, než dítě zavítá na zdravý školní oběd, má již často břicho plné chipsů, sušenek, oplatek či bonbonů.

V první či druhé třídě je to ještě většinou radost pohledět. Děti si o velké přestávce vytáhnou látkový ubrousek a na něj si vyskládají pečivo se sýrem či šunkou a plastový box s ovocem či zeleninou.

Ovšem i zde existují výjimky. Obsahuje-li svačina krom toho lákadla v podobě tatranek, sušenek či jiných sladkostí, zpravidla mizí jako první a na chleba se sýrem již nezbývá čas ani místo v žaludku.

Jablka ve škole zadarmo? Děti chtějí svačit pizzu

A co v družině?

Jak připomíná server Vitalia.cz, jenž školní svačiny žáků monitoroval v terénu, existují i opačné extrémy, kdy dítě dostane do plastového boxu pouze jablko s mandarinkou a tělo pak nemá dostatek energie na učení a soustředění se.

Server upozorňuje i na další problém - absenci odpolední svačiny. Maminky často připravují jídlo pouze pro dobu vyučování. Jenže dítě jde po obědě třeba i na čtyři hodiny do družiny a zde už nemá co jíst. Popřípadě si vymlsá vše energetické před obědem a do družiny mu zbývá již jen mandarinka či jablko.

Opačným extrémem je svačina složená pouze z ovoce. Dítě pak nemá dostatek energie.
Opačným extrémem je svačina složená pouze z ovoce. Dítě pak nemá dostatek energie. | Foto: Ludvík Hradilek

"Absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, případně může být i příčinou večerního mlsání. Logicky pak vyplývá, že vynechávání odpoledních svačin přispívá ke vzniku nadváhy a obezity," cituje Vitalia dietoložku Karolínu Hlavatou.

Svačiny starších žáků? Smutná kapitola

Smutnou kapitolou jsou pak svačiny žáků vyšších tříd. Doma často dostanou pouze peníze na jídlo a jeho volba pak už je na nich. A podle toho skladba jejich jídelníčku většinou i vypadá. Na vině jsou také špatné návyky rodičů. Když dítě vidí maminku s tatínkem, jak den co den konzumují pytlíky brambůrků, balíčky oplatek nebo tabulky čokolády, těžko budou jednat jinak.

Jak server zjistil přímo v budově jedné pražské školy, jen polovina svačin sedmáků a osmáků pocházela z domova. A i z nich jen část odpovídala výživovým doporučením. A tak někdo jedl buchty, jiný muffiny... A ti, co dostali místo sáčku se stravou peníze, si cestou do školy či přímo ve škole pořídili v lepším případě bagetu, v horším sladké tyčinky, bonbony nebo chipsy.

"Po sladkostech, jako jsou čokolády, limonády, sušenky, sladké cereálie nebo pečivo, se hladina cukru díky takzvaným rychlým sacharidům ještě více rozkolísá, což vede k hyperaktivitě a někdy až k agresivitě," cituje Vitalia nutriční terapeutku Veroniku Jirkalovou.

Dávat dětem místo jídla peníze na jídlo, se tedy může značně vymstít. Přitom jak zkušení rodiče školáků vědí, připravit namazaný chléb se sýrem a nakrájené jablko do plastového boxu nezabere více než pět minut.

 

Právě se děje

Další zprávy