Školák půjde studovat univerzitu. Ve třinácti

20. 3. 2009 8:05
Skotsko - Třináctiletý Jun Nakamaru-Pinder půjde na univerzitu. Jeho učitelé totiž přiznávají, že už ho nemají co naučit. Některými svými otázkami je chlapec dokáže i ztrapnit.
Jun Nakamaru-Pinder hraje závodně bridge
Jun Nakamaru-Pinder hraje závodně bridge | Foto: Skotská bridgoevá unie

"Někdy pokládá takové otázky, že stále častěji neznám odpověď z hlavy," říká Junova učitelka matematiky.

Ředitel John Murray už musel angažovat některé akademiky, kteří s malým géniem dokáží držet krok.

A tak bude Jun od září studovat matematiku na univerzitě v Aberdeenu. Na ostatní předměty bude stále chodit do školy.

Ředitel i učitelka matematiky tvrdí, že se extrémně talentovaného žáka nezbavují. Jenom si chtějí být jisti, že se na škole nebude nudit.

Rodiče si ničeho nevšimli

Mladý matematik přijel do Skotska s rodiči z Japonska, když mu byly tři roky.

Svůj výjimečný talent prokázal ještě v Japonsku jako batole.

Ve dvou letech začal používat kalkulačku a ve třech už uměl počítat. Jeho rodiče si přesto dlouho ničeho nevšimli.

Junova matka Fumi přiznává, že o talentu svého syna dlouho nevěděla.

O jeho talentu se dozvěděla až ze školy. "Neměla jsem s ním srovnání, tak jsem nevěděla, že jde o něco výjimečného. Takže si dokážete představit, jak mě šokovalo, když mi ze školy zavolali, že je nadaný."

K tomu došlo až v Junových osmi letech, kdy zvládl celé učivo základní školy. 

V páté třídě už chodil třikrát týdně studovat matematiku na střední školu. Maturitu z matematiky pak složil za dva roky v sedmé třídě.

Ornitolog z Osaky

Malý matematik se zatím nemůže dočkat, až na vysokou školu začne docházet. Dokonce se ani nebojí věkového rozdílu mezi ním a zbytkem studentů.

"Chodit do třídy se staršími studenty mě netrápí," říká Jun. "Vždycky jsem byl na hodinách matematiky nejmladší," dodává.

Až dokončí školu, chtěl by studovat matematiku v Oxfordu nebo v Cambridge.

"Vím, že je velice těžké se tam dostat. Pokud se mi to nepodaří, tak budu klidně studovat v St. Andrews nebo Bristolu, tam jsou také vynikající katedry matematiky," uvažuje Jun.

Kromě matematiky se zajímá o ptáky a hraje závodně bridž. Sám ale říká, že jinak žije jako každé jiné dítě jeho věku. Rád chodí na filmy do kina a nakupuje s přáteli.

Svou kariéru také nechce spojovat jen s počty. "Mám rád přírodu, takže až dokončím školu, chtěl bych pracovat jako ornitolog," říká.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy