Mimořádná zpráva

Školák půjde studovat univerzitu. Ve třinácti

20. 3. 2009 8:05
Skotsko - Třináctiletý Jun Nakamaru-Pinder půjde na univerzitu. Jeho učitelé totiž přiznávají, že už ho nemají co naučit. Některými svými otázkami je chlapec dokáže i ztrapnit.
Jun Nakamaru-Pinder hraje závodně bridge
Jun Nakamaru-Pinder hraje závodně bridge | Foto: Skotská bridgoevá unie

"Někdy pokládá takové otázky, že stále častěji neznám odpověď z hlavy," říká Junova učitelka matematiky.

Ředitel John Murray už musel angažovat některé akademiky, kteří s malým géniem dokáží držet krok.

A tak bude Jun od září studovat matematiku na univerzitě v Aberdeenu. Na ostatní předměty bude stále chodit do školy.

Ředitel i učitelka matematiky tvrdí, že se extrémně talentovaného žáka nezbavují. Jenom si chtějí být jisti, že se na škole nebude nudit.

Rodiče si ničeho nevšimli

Mladý matematik přijel do Skotska s rodiči z Japonska, když mu byly tři roky.

Svůj výjimečný talent prokázal ještě v Japonsku jako batole.

Ve dvou letech začal používat kalkulačku a ve třech už uměl počítat. Jeho rodiče si přesto dlouho ničeho nevšimli.

Junova matka Fumi přiznává, že o talentu svého syna dlouho nevěděla.

O jeho talentu se dozvěděla až ze školy. "Neměla jsem s ním srovnání, tak jsem nevěděla, že jde o něco výjimečného. Takže si dokážete představit, jak mě šokovalo, když mi ze školy zavolali, že je nadaný."

K tomu došlo až v Junových osmi letech, kdy zvládl celé učivo základní školy. 

V páté třídě už chodil třikrát týdně studovat matematiku na střední školu. Maturitu z matematiky pak složil za dva roky v sedmé třídě.

Ornitolog z Osaky

Malý matematik se zatím nemůže dočkat, až na vysokou školu začne docházet. Dokonce se ani nebojí věkového rozdílu mezi ním a zbytkem studentů.

"Chodit do třídy se staršími studenty mě netrápí," říká Jun. "Vždycky jsem byl na hodinách matematiky nejmladší," dodává.

Až dokončí školu, chtěl by studovat matematiku v Oxfordu nebo v Cambridge.

"Vím, že je velice těžké se tam dostat. Pokud se mi to nepodaří, tak budu klidně studovat v St. Andrews nebo Bristolu, tam jsou také vynikající katedry matematiky," uvažuje Jun.

Kromě matematiky se zajímá o ptáky a hraje závodně bridž. Sám ale říká, že jinak žije jako každé jiné dítě jeho věku. Rád chodí na filmy do kina a nakupuje s přáteli.

Svou kariéru také nechce spojovat jen s počty. "Mám rád přírodu, takže až dokončím školu, chtěl bych pracovat jako ornitolog," říká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy