Lidé preferují samotu a svobodu. Do manželství se neženou

Petra Jansová Petra Jansová
19. 9. 2014 8:00
Svobodných stále přibývá, samotě dává přednost již více lidí než manželství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington/Praha - "Jsem snad jediný člověk ve svém blízkém okolí, který kvůli rozmarům přírody nebude schopen nikdy mít děti, to ani díky moderní medicíně. Žiji tedy sám. Bohužel s vědomím, že pro všechny ostatní, dokonce i svou rodinu, jsem divný," vypráví serveru BBC svůj příběh Mark z Washingtonu.

Jeho osud samotáře je ale jedním z mnoha. Podle zprávy amerického statistického úřadu tvoří dnešní singles většinu americké dospělé populace. Statistiky hovoří o 50,2 procentech lidí nad 16 let, zhruba tedy o 124 miliónech Američanů, kteří dávají přednost samotě před závazky.

Poprvé v historii je tak svobodných více než zadaných žijících v manželství. Například v roce 1976 tvořili jen 37,4 procenta z celkové populace.

Singles a sexuální revoluce

Termín singles se v podobě, v jakého známe dnes, začal poprvé objevovat ve společnosti i sociologických teoriích v 60. a 70. letech minulého století a podle sociologů do určité míry souvisel s právě probíhající sexuální revolucí a všeobecným uvolňováním vztahů.

Na rozšíření tohoto trendu má do určité míry vliv i další společenská změna, emancipace. Ženy díky ní měly mnohem větší možnost vymanit se z rodinného kruhu a uspět i mimo něj. Našly lepší uplatnění na pracovním trhu, čímž přestaly být finančně závislé na mužích. Získaly možnost zařídit si vlastní životní standard, a tím pádem klesla i jejich touha vstoupit do manželství.

Moderní společnost zároveň přeje ideálním vztahům, nikoliv ideálním partnerům. "Vztah má hodnotu jen tehdy, pokud partner i nadále uspokojuje toho druhého tak, jak očekával,“ napsal například francouzský sociolog François de Singly v jedné ze svých studií.

Lidé zkrátka budou raději sami, než aby žili ve vztahu bez lásky, úcty a fyzické přitažlivosti.

Vliv na ekonomiku?!

Podle ekonomů by rostoucí trend nezadaných a svobodných lidí mohl mít významný dopad na ekonomiku země. "V některých ohledech jsou jejím posílením, nicméně jejich vzrůstající počet může znamenat značné problémy pro obyvatelstvo v dlouhodobém horizontu," tvrdí například ekonom Edward Yarden.

Podle posledních průzkumů ročních výdajů utratil v průměru jeden nezadaný 34 471 dolarů, zatímco osoba žijící v manželství s dětmi jen 23 179.

Lidé žijící v rodinách s dětmi sice vydají více prostředků na živobytí, ale nezadaní mají zase mnohem více času různé koníčky. Právě možnost svobodného výběru, jak trávit volný čas a utrácet peníze, je pro některé z nich zásadní. 

 

Právě se děje

teď

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy