Šimpanzi vlastnoručně natočili film, bude v televizi

Hana Pecinová
25. 1. 2010 22:08
Cílem projektu bylo zjistit, jak šimpanzi vnímají svět okolo sebe
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Londýn - Britská veřejnoprávní televize BBC se tuto středu chystá vysílat historicky první film na světě, který vlastníma rukama natočili šimpanzi. Film poběží v rámci dokumentů o přírodě Natural World programme.

Nápad dát šimpanzům do rukou kameru se zrodil v hlavě primatoložky Betsy Herrelko, která studuje v doktorském programu na britské univerzitě ve Stirlingu a chováním primátů neboli opic se zabývá.

Šimpanzi natočili film pomocí kamery speciálně pro ně vyrobené, kterou jim primátololožka dala. Učinila tak v rámci své vědecké studie, v níž se snažila zjistit, jak šimpanzi vnímají svět kolem sebe a také sami sebe navzájem.

Na více jak osmnáct měsíců vložila kameru do rukou jedenácti šimpanzům, kteří žijí v zoologické zahradě v Edinburghu. Tamější pavilon, ve kterém mají šimpanzi tři velké venkovní výběhy a několik malých místností, je největší svého druhu na světě.

Sledování videí je nuda

Samotný projekt měl dvě fáze. Nejprve si měli šimpanzi vybírat, jaké záběry se jim na displeji líbí, v druhé části pak sami pomocí kamery natáčeli. Ačkoli se šimpanzi nikdy předtím žádného takového projektu neúčastnili, brzy o kamerování projevili zájem, popisuje BBC.

Nejdříve je ovšem primatoložka musela naučit, jak mají používat dotekový displej, aby si vybrali různá videa. Tímto způsobem zjistila, které typy obrázků šimpanzi nejraději sledují.

Foto: http://www.help-primates.org

Zpočátku se šimpanzi spíše zajímali jeden o druhého než o videotechnologii. Dva šimpanzi ze studijní skupiny totiž mezi sebou zápasili o to, kdo z nich bude vůdce, a tím tak pokus narušili.

Časem se ale někteří šimpanzi naučili displej používat a vybírat si různá videa ke sledování. Mohli si například zvolit, zda budou sledovat záběry venkovní části jejich pavilonu nebo třeba místnost, kde pro ně personál zoologické zahrady připravoval jídlo.

Výsledky nebyly dosud analyzovány do detailů, zdá se ale, že šimpanzi nijak výrazně neupřednostňovali sledování žádného konkrétního záběru nad ostatními. Obrázky byly pro šimpanze zřejmě až příliš důvěrně známé, tvrdí autorka výzkumu.

Natáčení je bavilo víc

Druhou částí projektu bylo předat šimpanzům kameru, speciálně pro ně vyrobenou, aby mohli natáčet. V horní části krabičky s kamerou byla obrazovka, která živě ukazovala záběry toho, na co kamera v daný okamžik mířila.

Šimpanzi si postupně začali s kamerou hrát a nosili ji kolem dokola po celém výběhu. Brzy se začali zajímat o to, co na obrazovce vidí, a pozorovali, co se na ní děje, když se kolem ní pohybují. Celkově se o kameru zajímali více než o obrázky na dotekovém displeji.

Je nepravděpodobné, že by se šimpanzi aktivně snažili zachytit na kameru nějaké jednotlivé předměty nebo že by pochopili, že nošením kamery natáčejí film, přesto ale výsledky projektu přinesly nové informace o tom, jak šimpanzi vnímají svět, dodává BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy