Video: Lechtáte-li šimpanze, směje se jak dítě

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 6. 2009 14:20
Portsmouth (Velká Británie) - Vědci zjistili, že lidoopi se při lechtání smějí podobně jako lidé. Podle studie se původ smíchu datuje do období před více než 16 miliony lety.

Odbornice na primáty z Univerzity v Portsmouthu Marina Davila Ross nahrála kolem 800 audiozáznamů smíchu různých druhů lidoopů, které lechtala na dlaních, nohou, krku a v podpaždí.

Po srovnání nahrávek zjistila, že vývoj smíchu koresponduje s genetickým vývojem jednotlivých druhů.

Nám nejbližší příbuzní - šimpanzi a bonobo - se i typem smíchu nejvíce blíží lidem, naopak gorily a orangutani vycházejí z porovnání o něco hůře.

Smáli se už naši předkové

Doktorka poznamenává, že výzkum není významný pouze proto, že potvrdil schopnost smíchu u lidoopů. Vědecky nejcennější je poznatek, podle kterého lidé "zdědili" smích od dávného předka.

"Naše výsledky potvrzují původ smíchu z období předcházejícího člověku," sdělila. "Je pravděpodobné, že lidoopi používají zvuky spojené se smíchem k podobné interakci jako lidé."

Výzkum potvrdil, že smích se začal vyvíjet paralelně s primáty, tedy v období posledních 10 až 16 milionů let.

Výraznou odlišnost mezi lidoopím a lidským smíchem doktorka vysvětluje, rychlejším průběhem evolučních změn během posledních pěti milionů let.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy