Šimpanz chystal útoky na lidi v zoo. Dokáže plánovat

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
11. 3. 2009 9:45
Samec hází kameny, které si dopředu připravil
Šimpanzi se lidem podobají víc, než by se na první pohled zdálo. Dokáží dokonce i plánovat.
Šimpanzi se lidem podobají víc, než by se na první pohled zdálo. Dokáží dokonce i plánovat. | Foto: http://www.help-primates.org

Furuvik (Švédsko) - Šimpanzi mají komplexní a velmi rozvinuté vědomí. Dokazuje to - na první pohled úsměvný - objev, který učinili v jedné švédské zoo.

Ve městě Furuvik, 150 kilometrů severně od Stockholmu, ošetřovatelé deset let pozorovali neobvyklé chování dominantního šimpanzího samce Santina, který hází po lidech kameny. 

Překvapivé výsledky pozorování zveřejnil odborný časopis Current Biology.

Házení po lidech

Santino žije ve volném výběhu s vodním příkopem. Už před lety začal po návštěvnících zoologické zahrady házet kameny.

Útoky se rok od roku stupňovaly. Při čištění výběhu ošetřovatelé postupně objevovali skrýše, do nichž si šimpanz schovával kameny, které později používal jako munici.

Kamenů nashromáždil stovky, skrýší bylo kolem padesáti. Až dosud přitom vědci u zvířat nic, co by se podobalo takovému plánování budoucnosti, nepozorovali.

"Klíčové je, že Santino sbíral kameny, když byl v klidném stavu, předtím, než se zoo ráno otevřela," uvedla britská stanice BBC. "Házet je ale začal o několik hodin později, když ho návštěvníci rozrušili."

Podle Mathiase Osvatha se podobně jako šimpanz Santino mohou chovat i jiné živočišné druhy. Jen je třeba je bedlivěji sledovat.
Podle Mathiase Osvatha se podobně jako šimpanz Santino mohou chovat i jiné živočišné druhy. Jen je třeba je bedlivěji sledovat. | Foto: Radim Klekner

Zjednodušeně řečeno: Santino věděl, že se v průběhu dne změní jeho nálada, a tak se na situaci - ještě ve fázi klidu - dopředu připravil. 

Výroba munice

Kromě normálních kamenů, které stačilo sebrat ze země, si šimpanz opatřoval munici i sofistikovanějším způsobem: zkoumal betonové kvádry ve výběhu a z míst, kde byly trhliny, odlamoval malé kousky.

Ty pak tak dlouho opracovával, až se hodily coby "náboje". Byl-li úlomek příliš velký, zmenšil ho do té míry, aby s ním mohl později házet.

Svědectví ošetřovatelů zapisoval a v časopise Current Biology zveřejnil Mathias Osvath z Univerzity v Lundu.

Kdyby zoologické zahrady zvířata detailně sledovaly, určitě by se našly i další příklady jako Santino, myslí si Osvath. "Nepřekvapilo by mě, kdyby se takhle chovaly i jiné živočišné druhy, třeba delfíni a další," řekl BBC.

Na žádnou opici či jiné zvíře Santino mimochodem nikdy nezaútočil. Kameny hází výhradně po lidech, které však většinou netrefí.

Zranění ještě nikomu nepřivodil.

"Vrhač ublížil vlastně jen sobě," napsali novináři. "Kvůli svému agresivnímu chování, které se projevuje hlavně v létě, ho zoo nechala vykastrovat."

Souvislosti: Nejbližší příbuzný člověka je na pokraji zkázy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy