Nejbližší příbuzný člověka je na pokraji zkázy

Vanda Králová, vk
23. 10. 2008 7:45
Pobřeží slonoviny přišlo o 90 procent šimpanzů
Na západoafrickém Pobřeží slonoviny žilo před 17 lety 12 tisíc šimpanzů. Dnes jich tam je jen desetina.
Na západoafrickém Pobřeží slonoviny žilo před 17 lety 12 tisíc šimpanzů. Dnes jich tam je jen desetina. | Foto: http://www.help-primates.org

Yamassoukro - K překvapivému zjištění došli biologové, kteří v Africe zkoumají početní stavy primátů. Šimpanzovi, nejbližšímu příbuznému člověka, podle nich hrozí vyhynutí.

Populace západoafrických šimpanzů, která žije v částech Pobřeží slonoviny, se během necelých dvaceti let snížila téměř o devadesát procent. Vědeckou studii otištěnou v žurnálu Současná biologie citovala britská BBC.

"Úbytek jsme čekali, ale ne tak dramatický," řekl BBC Christophe Boesch, jeden z autorů studie a ředitel německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

V roce 1990 vědci objevili asi 12000 šimpanzích doupat. O sedmnáct let později jich na stejném území našli jen asi 1200.

A důvod? Podle odborníků pytláctví a rychlejší kácení lesů, způsobené vyšším počtem obyvatel Pobřeží slonoviny. Ten se za uplynulých sedmnáct let zvýšil z 12 na 18 milionů.

Souvislosti: Vědci bijí na poplach: Polovině primátů hrozí vyhynutí

Nepříjemné překvapení

Podle toho, co zjistili v letech 1989 a 1990, vědci odhadovali, že v oblasti žije 8000 až 12000 šimpanzů. Právě proto je výsledek zakočil. Při sčítání totiž použili stejnou techniku jako tehdy.

"Naše výsledky ukazují, jak alarmující pokles počtu šimpanzů je. A říkají, že je bezpodmínečně nutné rychle reagovat, aby se zabránilo jejich úplnému vymizení," píše se ve zprávě citované BBC. 

Foto: Aktuálně.cz

"Ve většině oblastí, kde v roce 1990 šimpanzi žili, v současnosti žádní nejsou," řekl Boesch, který se účastnil i výzkumu před sedmnácti lety. "Lesy se kácejí, aby se mohly pěstovat a následně prodat zemědělské plodiny a další věci," vysvětlil.

Čtěte také:  Krize dopadá i na přírodu. Nebudou peníze na ochranu

Vzkvétá jediná kolonie

Občanské nepokoje, které Pobřeží slonoviny sužují od roku 2002, situaci šimpanzů ještě zhoršily.

"Také šimpanzi, stejně jako mnohé další druhy, se loví pro maso,"  píše se ve studii. "V některých oblastech, včetně západní Afriky, byl dokonce zaznamenán syndrom prázdného lesa. Ten vzniká tam, kde les ještě stojí, kvůli lovu už v něm ale nic nežije."

Jen na jednom z jedenácti zkoumaných míst se populace šimpanzů rozrostla. Šimpanzi, kteří žijí v národním parku Tai, se před pytláky chrání, mimo jiné i v rámci mezinárodních projektů.

"Náš nejbližší živý příbuzný možná nepřežije a já se ptám sám sebe, co to znamená pro budoucnost lidstva. Co se stane, když necháme tento druh zmizet," uvedl Boesch.

Čtěte také: V Kongu objeven gorilí ráj: vědci hlásí až 125 000 kusů

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy