Chrám v plamenech, národ v slzách. Od požáru Notre-Dame uplynulo šest let

Chrám v plamenech, národ v slzách. Od požáru Notre-Dame uplynulo šest let
Požár vypukl v podkroví, konkrétně v prostoru krovu zvaného „la forêt“ - les -, zhotoveného z dubových trámů z 12. a 13. století. Ironicky právě v době, kdy probíhala rekonstrukce. Oheň rychle zachvátil staleté dřevo a zničil jedinečné konstrukce, které přežily revoluce i války.
Notre-Dame není jen kostel. Je to místo, kde se psala francouzská i evropská historie - od korunovací po revoluční události. Hořící střecha pro mnohé lidi symbolizovala křehkost kulturního dědictví.
Navzdory katastrofě zůstaly hlavní nosné struktury - včetně obou věží na západní fasádě - stát. Byla to tichá připomínka trvanlivosti gotického inženýrství a zároveň naděje, že obnova je možná.
K uhašení došlo až v úterý 16. dubna ráno po zhruba 12 hodinách. Požár zničil téměř celou střechu včetně typického sanktusníku, část vitrážových oken a část nosných kleneb v chrámové lodi. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Julien Mattia / Zuma Press / Profimedia
Jan Malina ČTK Profimedia, Jan Malina, ČTK
15. 4. 2025 9:02
Oheň vznikl během rekonstrukce a rychle se rozšířil. Proschlý krov ze 13. století neměl šanci odolat. Za pár hodin už Pařížané sledovali, jak se věž architektonického skvostu pod náporem plamenů hroutí. Pro některé to bylo skutečné národní trauma. Záběry hořícího chrámu v přímém přenosu sledovaly miliony lidí po celém světě. Vlna solidarity následovala okamžitě, vybrala se miliarda eur.

Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 12 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Zvoník u Matky Boží, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard korun). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.

Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.

Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a před požárem ji navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. Pro letošní rok se očekává, že by památku mohlo navštívit až 15 milionů lidí.

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy